„Je to poselství lásky v bezcitných časech“

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 3   Příloha – Smetanova Litomyšl

Už podruhé bude Mahlerovu symfonii na festivalu Smetanova Litomyšl dirigovat Ondrej Lenárd se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. A rozhodně to není jen shoda okolností.

 

* Je o vás známo, že milujete hudbu Gustava Mahlera. Po předloňském Vzkříšení budete nyní na Smetanově Litomyšli řídit provedení Symfonie tisíců. Co pro vás právě toto dílo znamená?

 

            Začnu výrokem Gustava Mahlera: „Osmá symfonie, to je poselství lásky v bezcitných časech.“ Není to dnešní realita? Druhá symfonie nese linku „život – smrt – vzkříšení“ a sám Mahler k ní dodává „umíráš, abys žil!“ Podobné duchovní poselství nese i nádherná osmá symfonie. Mahler výstižně dodává: „To už nejsou lidské hlasy, to začíná znít vesmír, planety a slunce…“ Pro mne je toto dílo, které mne povznáší do ráje smrtelníků, jedním z největších projevů pokory, bázně, přijímající spravedlivý osud jako nezvratnou filozofii našeho života.

 

* Velký orchestr, malý orchestr – banda, osm sólistů, dva smíšené sbory, dětský sbor, prakticky tři stovky účinkujících. Unese zámecké nádvoří takový kolos akusticky?

 

            Tento klenot architektury snese ještě větší kolos – ale krásné hudby. Tu špatnou by nesnesl. Zažívám zde nepopsatelný pocit skvostného, krásného prostředí a věřím, že zážitek ze symfonie jenom umocní.

 

* Říká se, že Mahlerova hudba není úplně přístupná laikovi – posluchači, který není připraven. Myslíte, že je to předsudek, nebo je na tomto názoru kus pravdy?

 

            Jak je to zvláštní, že se Mahlerovo dílo ne vždy setkalo s úspěchem. Dokonce na premiéru druhé symfonie ve Vídni nebyl skandálně prodaný ani jeden lístek! Ale je to hudba našich lidských citů – emoční, evokující, hudba otázek a odpovědí, strhující, utěšující – co máme v živote ještě víc? Všechno pomine, jen láska zůstává věčná. Ten, kdo se chce otevřít tak velké kráse, nikdy na ni nezapomene.

 

* Vzkříšení i letošní Symfonii tisíců provedete se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, jehož jste pátým rokem šéfdirigentem. Orchestr bude v Litomyšli slavit devadesátiny – čeho si na tomto hudebním tělesu nejvíce ceníte?

 

            Vysoce si cením, že mi v současné etapě mého života nabídl Symfonický orchestr Českého rozhlasu ten nejkrásnější dar. Je to orchestr, který má vynikající hráče – muzikanty, a hlavně jako kolektiv je tím nejkrásnějším „hudebním nástrojem“. Vážím si angažovanosti celého orchestru, jeho profesionálního přístupu k interpretaci a absolutní oddanosti umění.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz