Jubilejní Litomyšl

Search
Close this search box.

29.4.2008 Týdeník Televize str. 20 Mix
(zuz)

Operní inscenace, galakoncerty, oratoria i písňové večery tvoří náplň největšího českého "open air" festivalu klasické hudby.

Už od roku 1949 se v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany pořádá hudební festival,který je u nás po Pražském jaru druhý nejstarší. Jeho dominantou je vokální umění,ovšem prostor tu dostává i hudba symfonická a komorní,balet nebo chrámové a promenádní koncerty.
Ačkoli se první Smetanova Litomyšl konala v roce 1949,připadá na tento rok teprve 50.ročník. V letech 1951,1966 až 1973 a 1975 se totiž festival nekonal,a tak si teď mohou hudbymilovní návštěvníci užívat jubilejní atmosféru. Letošní ročník na rozdíl od těch minulých nenese žádný podtitul a je zaměřen především na Bedřicha Smetanu a operu.
Bude zahájen stylově Libuší,již složil Smetana pro zvlášť slavnostní příležitosti,v nastudování souboru opery pražského Národního divadla.
Diváci budou moci hned dvakrát zhlédnout premiéru nové inscenace Prodané nevěsty a chybět nebude ani cyklus symfonických básní Má vlast v podání České filharmonie pod vedením Libora Peška. Smetanovu komorní tvorbu představí dva pořady,hrát budou Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.
Součástí festivalu bude i přehlídka světové opery,kdy budou uvedena díla Rossiniho,Verdiho a Pucciniho,klasický balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva i oratorní dílo Antonína Dvořáka Requiem,které nastudovala Česká filharmonie s Dagmar Peckovou. Během osmnáctidenní akce můžou návštěvníci navštívit na čtyřiadvacet představení,o nichž se více dozvědí na www.smetanovalitomysl.cz.
K padesátému ročníku festivalu připravil režisér Martin Kubala pro Českou televizi dokument

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz