Jubilejní Smetanova Litomyšl dnes večer zažije světovou premiéru oratoria Mojžíš

Search
Close this search box.

3.7.2008 Hradecký deník str. 15 Kultura regionu
MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

Česká skladatelka Sylvie Bodorová složila pro padesátý ročník operního festivalu velkolepé dílo.

Litomyšl/ S myšlenkou podobné skladby od Sylvie Bodorové přišel umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský už před lety: „Znám sdělnost hudby paní skladatelky."
Již v roce 2002 při provedení jejího oratoria Juda Maccabeus v Litomyšli dramaturg Stříteský v hlavě skládal programovou mozaiku padesátého ročníku. A právě tehdy došel k závěru, že jubilejní ročník musí přinést i úplné novinky, premiéry, že padesátá Smetanova Litomyšl nemá být pouze osvědčenou přehlídkou klasiky, ale také musí přinášet nové cesty, nový pohled do budoucnosti, což premiéra díla na biblické téma naplňuje: „I proto jsme – mimo jiné – zvolili na závěrečný koncert tři mladé pěvkyně. Možná nejsou tolik známé, ale symbolizují tu naději stejně jako nové dílo soudobé hudby Mojžíš," říká umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.
Na samém začátku stála myšlenka na zrod univerzálně platného díla, které ale nebude oslavou jedné konkrétní události, jednoho člověka, ale něčeho vyššího. Na tématu biblického příběhu Mojžíše se shodli se skladatelkou na svatbě dirigenta Leoše Svárovského.
„Věděl jsem, že to nebude jednoduchá záležitost," vzpomíná Vojtěch Stříteský na rok 2005, kdy se Sylvií Bodorovou definitivně domluvili podmínky. „Dva roky práce představují pětasedmdesát minut zcela nové hudby."
V hlavních rolích se dnes večer posluchačům představí Gabriela Beňačková (na snímku) a Ivan Kusnjer. Světová premiéra oratoria Mojžíš zazní na druhém zámeckém nádvoří v Litomyšli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz