Kavárna Potmě míří na festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 15.06.2019 , Zdroj: ceskomoravskepomezi.cz

Zatemněný autobus se zrakově postiženou obsluhou zakotví v Litomyšli na sklonku června

Vlajkový osvětový projekt Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu míří na festival Smetanova Litomyšl. Kromě voňavé kávy přiveze Kavárna POTMĚ především zážitek. Možnost vyzkoušet si na chvíli život nevidomých dostanou všichni, kdo vstoupí do zatemněného prostoru pojízdné kafetérie, kde je obslouží ti, kteří z role zrakově postižených nevystoupí většinou celý život. Legendární autobus, jenž příští rok nahradí mobilní modulární kavárna z dílny KOMA Modular s interiérem od IKEA, bude parkovat 28. – 30. června v Jiráskově ulici. Návštěvou kavárny podpoří hosté těžce zrakově postižené děti i dospělé.

Káva potmě i zkouška zrakových vad

V kavárně se mohou zákazníci těšit na profesionální péči zrakově postižené obsluhy, která s radostí představí kousek svého každodenního světa. Hned při příchodu budou návštěvníci přivítáni a vybaveni potřebnými instrukcemi, to aby byl zážitek maximální. Poté se jich ujmou průvodci, kteří je zavedou ke stolu a předají do péče číšníka. Ten pro ně bude v kavárně obsluhou, kotvou ve tmě i zdrojem zajímavostí, na které se budou chtít zeptat. Barman připraví teplé nebo studené alkoholické i nealkoholické nápoje a nově také sladké či slané zdravé občerstvení. “Na každém kavárenském stole budou tradičně pastelky a papír, o výtvarných dovednostech se ale návštěvníci přesvědčí až po návratu na světlo. Před autobusem si lidé budou moci vyzkoušet také speciálně upravené typy brýlí simulující různé zrakové vady, jako jsou například šedý a zelený zákal nebo makulární degenerace,” popisuje doprovodné aktivity, které v Litomyšli Kavárna POTMĚ hostům nabídne, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Autobus vyjede letos naposledy

Zatemněný prototyp autobusu značky SOR nahradí od roku 2020 nový koncept modulární kavárny, který představila Světluška již letos v Praze. Od příštího roku se tento prostor transformuje i do mobilní verze a plně nahradí stávající autobus, který brázdí česká města již 7 let. „Nechceme se našim hostům okoukat. Naopak se snažíme přinést jim i jiné než kavárenské zážitky,“ vysvětluje ředitelka Nadačního fondu Gabriela Drastichová. Design exteriéru, který má na svědomí Grafické studio Českého rozhlasu a výrobce KOMA Modular, bude stejně jako interiér od IKEA překvapením.

Kavárna POTMĚ v Litomyšli

Vstupné do Kavárny POTMĚ stojí 150 Kč, v ceně je zahrnut jeden nápoj, hrneček s logem Světlušky a světluščí magnet na památku. Autobusová Kavárna POTMĚ je letos součástí festivalu Smetanova Litomyšl a parkuje v Jiráskově ulici v termínu 28. – 30. června. Otevírací doba je pátek a sobota 10-20 (přestávka 13:15-14:00), neděle 10-19 (přestávka 13:15-14:00)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz