Klavírista Ivo Kahánek a dirigent Jakub Hrůša mají Anděla

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 21.06.2020 , Zdroj: topvip.cz , Autor: Kateřina Kalivodová , Datum importu: 22.06.2020 08:03 , RU / den: 5 617 , RU / měsíc: 74 572 , Celková návštěvnost: 5 617 , Země: Česko

Držiteli Ceny Anděl v kategorii Klasika se za společnou nahrávku klavírních koncertů Dvořáka a Martinů stali klavírista Ivo Kahánek a dirigent Jakub Hrůša, kteří CD nahráli v umělecké spolupráci s Bamberskými symfoniky.

Cena Anděl doplňuje pomyslnou galerii všech ostatních ocenění: tuzemských i zahraničních, včetně nejprestižnější mezinárodní ceny BBC Music Magazine. CD už má podle kritiků prakticky zajištěné místo v historii zásadních nahrávek svého oboru. „Této ceny si obzvláště vážím zejména proto, že o ní hlasují kolegové muzikanti a odborní hudební kritici, tedy lidé, kteří vám vidí do karet úplně nejvíc,“ říká klavírista Ivo Kahánek: „Konkurence v podobě spolunominovaných uskupení Pavel Haas Quartet nebo Benewitz Quartet má světové parametry a vyhrát mohl kdokoli.“

„V prestižním prostředí Bamberských symfoniků, jednoho z nejlepších evropských orchestrů, si od začátku svého tamního působení zakládám na tom, že tam zvu ty nejšpičkovější české umělce,“ upozorňuje šéfdirigent tohoto tělesa Jakub Hrůša, který je také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Philharmonia Orchestra v Londýně: „Projekt s Ivo Kahánkem se ve všech myslitelných ohledech stal absolutním highlightem. Těší mě nesmírně, že to teď díky našemu CD opakovaně vidí i poroty ocenění a fanoušci hudby vůbec, a to nejen té klasické.“

Ocenění je vždy motivací jít dál, ukázat světu, že české kulturní bohatství je jedinečné. Proto už nyní se svým uměleckým kolegou Jakubem Hrůšou vymýšlejí další projekty. Ivo Kahánka v nejbližší době čeká vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl nebo na festivalu v Českém Krumlově. Oba umělce, i když každého zvlášť, uslyšíme například na Dvořákově Praze. Jakuba Hrůšu čeká kromě jiného například »vídeňská rezidence«, tedy čtyři hostování v rakouské metropoli s třemi místními orchestry. Vrcholem sezony by pro něj mělo být provedení Rusalky v newyorské Metropolitní opeře na jaře příštího roku v hvězdném obsazení.

Po úspěchu nahrávky klavírních koncertů Dvořáka a Martinů zvažují i další nahrávací projekt. „V hledáčku máme určitě českou hudbu, protože považujeme za naši národní povinnost dále rozšiřovat povědomí o ní. Důležité je pro takovéto nápady najít i partnery z řad sponzorů, pro které může být velice zajímavé propojit se s uměleckým dílem v prvotřídním balení,“ říká Ivo Kahánek.

Kdo je Ivo Kahánek?

Pro svůj citlivý, elegantní a zpěvný projev bývá označován za českého Chopina a mnohými také za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 absolvoval mimo jiné koncertní cesty do Německa, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně například na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V roce 2019 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, nejprodávanějšího světového časopisu se zaměřením na klasickou hudbu, již ocenilo nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou hodnocením Nahrávka měsíce (Recording of the Month). V kategorii Concerto posléze získalo ocenění BBC Music Magazine Nejlepší nahrávka roku.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz