Kuchařské recepty muzikantů lze psát i v notách

Search
Close this search box.

8.11.2014    Právo    str. 12   Region Čechy Zdeněk Seiner   

Mezzosopranistka, harfistka, violistka, houslistka, dvě sopranistky a tři dirigenti pokřtili kuchařku, která je na českém knižním trhu originálem. Kniha s názvem Když vaří múzy přináší kromě receptů 16 rozhovorů s osobnostmi klasické hudby.

 

            Za nápadem jsou organizátoři Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl a město Litomyšl. Autorkou knihy je Jitka Novotná, v hudebním světě známá jako moderátorka koncertů vážné hudby. Ke spolupráci si pozvala především fotografku Alenu Hrbkovou. Ne náhodou, protože je nejen českou, ale světovou špičkou ve fotografování nazdobených talířů. Její fotografie vysloveně voní.

            „Na čem si pochutná operní diva? Vymění někdy dirigent taktovku za vařečku? Kdo je vyhlášený labužník?“ ptá se autorka a zároveň vyzývá k listování exkluzivní publikací. Svými recepty i osobními vyznáními do knihy přispěli Radek Baborák, Jiří Bělohlávek, Kateřina Englichová, Marie Fajtová, Jitka Hosprová, Simona Houda Šaturová, Jakub Hrůša, Marko Ivanović, Roman Janál, Ondrej Lenárd, Štefan Margita, Dagmar Pecková, Libor Pešek, Leoš Svárovský, Magdalena Švecová a Ivan Ženatý.

            Většina autorů přijela navzdory pracovnímu vytížení po celé planetě i na křest. Na prahu léta jezdí tito umělci do Litomyšle na festival, tentokrát přijela Litomyšl za umělci do Prahy. „Samozřejmě že jsme přijeli rádi a cítili se mezi hvězdami překvapivě příjemně a uvolněně. Taková knížka je jednou z mnoha maličkostí, která dělá Litomyšli jméno,“ podotkl spokojeně starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS).

            Na ukázku recept operní pěvkyně Dagmar Peckové:

 

Kuskus s granátovým jablkem (pro 4 osoby)

 

250 g instantního kuskusu, sůl, 1 červená cibule, 1/2 granátového jablka, 50 g piniových oříšků, 1 menší salátová okurka, 4 lžíce velmi kvalitního olivového oleje, 1 lžička medu, 2–3 lžíce bílého balzamikového octa, 2 větší větvičky čerstvé máty, čerstvě mletý pepř, špetka mleté skořice. Druhou půlku granátového jablka, které prý udržuje mládí, si můžeme později sníst „jen tak“ nebo přidat do müsli či šampaňského.

            Kuskus zalijte 300 ml vroucí osolené vody a nechte odstát pět minut. Mezitím oloupejte a nadrobno nakrájejte červenou cibuli, z půlky granátového jablka odstraňte jádra, okurku oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Piniové oříšky opražte na pánvi, leč prosím nasucho (bez oleje). 2 lžíce oleje rozehřejte na pánvičce, osmažte cibuli, přimíchejte med, přilejte ocet, odstavte z vařiče a nechte částečně vychladnout. Do kuskusu (pozor, všechna voda se musí vstřebat) dobře zamíchejte 2 lžíce oleje. Kuskus by se neměl lepit a měl by mít „vzdušnou“ strukturu. Potom přimíchejte zbylé ingredience – zkaramelizovanou cibuli, nadrobno nasekanou mátu, opražené piniové oříšky, okurku a granátové jablko. Salát dochuťte solí, pepřem a špetkou skořice.

            Možná to napoprvé zní složitě, ale salát je opravdu hotový v cukuletu. Já osobně bych ho mohla jíst po metrácích jen tak, bez ničeho, ale s grilovaným lososem, který je také hned hotový, je to opět rychlý a vynikající, třeba i nedělní oběd.

 

Foto autor| Foto archiv

 

Foto popis| Dagmar Pecková při křtu knížky hudebních receptů.

 

Regionální mutace| Právo – region Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz