Kultura nejen v Litomyšli

Search
Close this search box.

21.6.2017    Haló noviny    str. 10   Servis, tv programy  (the)      

Od minulého pátku probíhá ve starobylé východočeské Litomyšli 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL). Návštěvníci mohou ocenit výkony našich i zahraničních instrumentalistů i pěvců, umění operní, sborové či symfonické a další žánry, včetně špičkového jazzu.

Ojedinělé umělecké události se kromě Litomyšle ode dneška konají také na nedalekém zámku Nové Hrady. V historickém areálu zaznívá v autentickém dobovém prostředí Händelova opera Aci, Galatea e Polifemo. Slavný barokní tvůrce ji dotvořil v roce 1708. »Cílem pořadatelů Smetanovy Litomyšle je získávání stále nových příznivců všech generací pro kvalitní hudební odkaz. Dramaturgická strategie to sledovala i v minulých letech, kdy se jiné přehlídky někdy upíraly spíše ke snobskému publiku,« poznamenala tisková mluvčí SL Jana Bisová.

Hudební festival SL představí do 6. července kromě hudební klasiky (včetně operních představení) také exkluzivní vystoupení například z jazzové sféry. »Dva koncerty světoznámého amerického trumpetisty, desetinásobného vítěze cen GRAMMY Arturo Sandovala jistě uspokojí i špičkové znalce,« uvedla ředitelka komunikace Eva Piknová. »Ani letos nezapomínáme na nejmenší či na dorůstající generaci. To se nám pochopitelně průběžně odráží i ve vysoké trvalé návštěvnosti,« dodala.

V Pardubickém kraji se chystá řada dalších kulturních aktivit. Jsou mezi nimi hudební festivaly a vystoupení, divadelní představení či filmové projekce. Zpravidla jsou však velmi závislé na příznivém počasí – většina vystoupení se totiž koná pod širým nebem. Pouze v Litomyšli jsou však na vrtkavosti proměn počasí dokonale a dlouhodobě připraveni. Mají tam totiž instalované zcela ojedinělé mobilní výsuvné zastřešení pro případ hrozícího deště.

Jako každoročně by například mělo v Pardubicích působit letní kino. Opět se zřejmě vrátí do tamních Tyršových sadů, zatímco loni se projekce konaly v prostoru nedaleko hlavního vlakového nádraží. Od 30. června do 6. července se uskuteční také 66. ročník tradiční přehlídky L o u t k á ř s k á Chrudim. Pořadatelé pozvali do hlavního programu osmnáct souborů, další se účastní doprovodného programu. V Chrudimi se budou konat i specializované semináře a tvůrčí dílny pro veřejnost. V plánu je také několik koncertů. Novinkou bude nový srpnový chrudimský festival Zlatá Pecka Chrudim. Iniciátorkou je tamní rodačka, úspěšná mezzosopranistka Dagmar Pecková. »Jsem moc ráda, že jsme našli porozumění u nynějšího vedení města,« sdělila nám pěvkyně, jež se představí již 3. července také v Litomyšli. Součástí chrudimské festivalové novinky bude i světová premiéra literárně hudebního pásma na motivy Bizetovy slavné opery Carmen.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz