Květina musí potěšit umělce i diváka

Search
Close this search box.

Orlický deník

28.6.2008 Orlický deník str. 2 Orlicko
ŠÁRKA MIKULECKÁ

Litomyšl/Česká Třebová/ Květinové vazby Šárky Neradové z České Třebové už provázely řadu kulturních i společenských událostí v České Třebové, jejím okolí i Praze. V těchto dnech je jistě nepřehlédnete v rukou hvězd hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Šárka Neradová byla pro tuto prestižní práci oslovena již počtvrté.
Letos je jejím úkolem vázat květiny a aranžovat květinové koše pro Dagmar Peckovou, Gabrielu Beňačkovou, Ivana Kusnjera, ale i Českou filharmonii v čele s dirigentem Liborem Peškem, sólisty Janáčkovy opery a baletu Národního divadla v Brně, Boston Youth Symphony Orchestra nebo zahraniční operní hvězdy.

* Jak jste se k této prestižní práci dostala?

Kdysi jsem byla na jednom z koncertů festivalu a květiny, které se umělcům předávaly, podleměneodpovídaly kvalitě mezinárodního operního festivalu. Proto jsem navštívila ředitele festivalu a udělala prezentaci svých květinových vazeb. Tehdy vznikla naše spolupráce, dodnes zajišťuji polovinu festivalu.

* Kde hledáte inspiraci?

Inspiruji se osobností, pro kterou váži. Letos tu bude například extravagantní Dagmar Pecková. Už několikrát jsem vázala pro Evu Urbanovou, proto už vím, že má alergii na pyl, takže výběr květin se tím musí řídit.

* Kdo už si z pódia odnesl vaši květinu?

Několikrát jsem vázala pro Evu Urbanovou, Dagmar Peckovou, Pavla Šporcla, zahraniční hosty a prezidenta Václava Klause. Zajímavá byla květina pro Pavla Šporcla vázaná dokulata. Uprostřed byl květ artyčoku. Další zajímavou květinu jsem vázala loni pro pana prezidenta, ta byla z malých ananasů. Apaní Urbanová si odnesla kytici z velikých růží kombinovaných se sušinou, která vypadala jako šikmá věž v Pise.

* Výběr květin je ponechán na vás?

Ano. Důležité také je, aby byly květiny zajímavé i pro diváky, aby byly koukavé. Ráda vážu ze slunečnic, vypadají z dálky moc hezky, stejně jako velkokvěté gerbery. I letos se budu snažit zakomponovat do kytic zajímavé druhy květin, jako je protea, kurkuma či celosie neboli kohoutí hřeben.

* Je obtížnější vázat květinu pro ženu, nebo muže?

Pro muže jsou možnosti omezenější. Květina bývá decentnější, míň barevná, laděná ve studenějších barvách, jako je modrá, zelená, žlutá, tmavě fialová.

* Co vám spolupráce se Smetanovou Litomyšlí přináší?

Potěšení z kreativní práce, protože ředitel festivalu nechává květiny zcela vmé režii. Asamozřejmě radost, když někdo z umělců, ale i hostů Smetanovy Litomyšle květinu ocení.

30.6.2008 Svitavský deník str. 2 Svitavsko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz