Lékařovy zázračné ruce uzdravily Střihavkova Ježíše

Search
Close this search box.

 

13.6.2011 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický
Stanislava Králová

 

Už několikrát během hudebního festivalu Smetanova Litomyšl zachránil ortoped Vladimír Žák hudbymilovným návštěvníkům zážitek z koncertů. Napravuje bolavá záda či nohy, které umělce před vystoupením postihnou.

LITOMYŠL Kdyby lékař Vladimír Žák včas nedal do pořádku zpěváka Kamila Střihavku, muzikálový Ježíš by před pěti lety v Litomyšli vůbec nemohl vystoupit. A to zrovna při koncertě, který si vyžádali sami návštěvníci jako koncert na přání.
„Měl jsem hrozně oteklou nohu a vážně jsem si myslel, že ten koncert muzikálu Jesus Christ Superstar nebudu moct odzpívat," vzpomínal zpěvák.
Bolest byla nesnesitelná, proto hvězda nejúspěšnějšího českého muzikálu uvažovala o zrušení i přesto, že koncert nebyl nikterak pohybově náročný.
„Hodinu a půl před představením jsem si s ním hrál.
Šlo o to, aby došel na jeviště. Když jsem za ním přijel, nemohl chodit ani s berlemi. V zákulisí jsme mu pomohli, ale mezi diváky už vystoupil sám. Prakticky ani nepajdal," líčí Vladimír Žák.
Pětasedmdesátiminutový koncert zvládl Střihavka s přehledem a návštěvníci neměli tušení, jakým martyriem si právě prochází. Vystoupení mělo velkolepý úspěch. Mezi diváky se árie z muzikálu dostaly po několika letech. Až na poslední děkovačku si musel Střihavka vzít berle, ale koncert se podařilo bezvadně odehrát.
Jenže tím Střihavkovy trable neskončily. Po koncertě odřídil cestu do Prahy a klid na Žákovo doporučení nedodržel. V pondělí se koncert opakoval. A také stejné problémy. Zpěvákova noha zase připomínala báň.
„Doktore, musíte se mnou něco udělat, abych mohl zpívat," říkal. Takže jsem s ním zase hodinu a půl cvičil. Představení zase zvládl," vzpomíná na záchranu na poslední chvíli Žák.
Střihavka však nebyl jediný případ „oživení hvězdy" ve festivalové kariéře doktora Žáka. Za dobu několika let jich prošlo jeho ordinací poměrně dost. Například pár let po Střihavkovi potkala nehoda před představením předního českého tenoristu Jaroslava Březinu. Měl vystupovat jako Vašek v Prodané nevěstě. „Jenže volal ředitel Smetanky Jan Pikna, že Březinovi ruplo v zádech, když si zavazoval tkaničku u bot. Ubytoval se v Litomyšli v hotelu Hvězda a tam se mu to stalo. Ten byl takhle ohnutej," choulí se lékař do paragrafu.
Každý den až do představení s ním pracoval. To by ale nebyl umělec, aby si léčbu nestanovil podle svého. Ačkoli mu lékař vysloveně naordinoval klid na lůžku, tenor nelenil a vydal se pěšky podívat na generálku. „To jsou skoro dva kilometry, takže se pochopitelně zhoršil. Nebylo to zcela dobré, ale zpívat na Smetance pro něj byla prestižní záležitost, takže byl odhodlaný to zkusit. Těsně před představením jsem ho nadopoval enzymy, povoleným sportovním dopinkem, a pak trnul, jak to dopadne," líčí Žák.
Když pak viděl svého pacienta na jevišti, skoro nevěřil vlastním očím. Březina na jevišti řádil. Musel se například skutálet z pěti metrů po plachtě dolů. Běhal tam, lítal. „Kdybych věděl, že se tohle všechno na jevišti odehraje, byl bych přesvědčen, že to musí odehrát někdo jiný. Ale dopadlo to dobře," vypráví pětašedesátiletý lékař. Někdy musel zasáhnout i během představení. Pro případ, že by se někomu udělalo náhle špatně, je na místě záchranka. Ale jeho dovednosti jsou i tak potřeba. Před třemi lety například udržel na koncertě svého známého, úředníka z města. „Bylo těsně před představením. Seděl skoro vedle mě a já si všiml, že nemůže dýchat, a pak začal šíleně kašlat. Rychle jsem s ním provedl svoje cviky a on přežil první půlku. O přestávce jsem ho rozmasíroval a během představení jsem se k němu natahoval a občas na něj ještě sáhl. Lidé asi koukali, ale co," usmívá se lékař. „Co naplat, když nemáte po ruce nic jiného než svoje ruce," dodává.
Vztah k hudbě má jako správný Litomyšlan odmala. V devětapadesátém roce se při Smetance hrála Libuše v hlavní roli s Marií Podvalovou. „Tenkrát jsem prodával programy a jela kolem tehdejší „elita národa". V jedné z 603 seděl ministr školství Zdeněk Nejedlý. Jeho delegace mě tenkrát přišla na 4,50. Všichni chtěli program a já je pak musel zaplatit ze svého," říká Žák.
Jeho oběti na oltář hudby oceňují nejen jeho pacienti, kteří ho v ordinaci na okraji Litomyšle hojně navštěvují, ale také ti, kteří zavítají na koncert českotřebovského swingového orchestru, kde Žák hraje na piano. „Na jiné koníčky ale už nemám čas," říká.
Kdysi šest let pískal basketbalovou ligu, s basketbalovou reprezentací strávil dvacet let jako lékař. Nyní se ke košíkové vrátil. Od loňského roku se stará o basketbalisty Svitav. Kromě toho a své praxe pracuje na zkrácený úvazek i ve Svitavské nemocnici na rehabilitaci.

***

PROFIL Vladimír Žák 65 let, ortoped * Dvacet let působil jako lékař mužské basketbalové reprezentace. * Roky napravuje bolavá těla umělců na Smetanově Litomyšli. Jeho prvním zákazníkem byl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. * Desítky let účinkuje jako pianista v českotřebovském swingovém orchestru. * Ve Svitavské nemocnici pracuje na rehabilitaci, praxi má i v rodné Litomyšli. * Je lékařem basketbalistů Svitav.

„Hodinu a půl před koncertem jsem si se Střihavkovou nohou hrál. Musel dojít na jeviště." Vladimír Žák, festivalový lékař

Foto popis| Samaritán Jako lékař pomáhá Vladimír Žák sportovcům i umělcům. Stará se i o zdravotní stav účinkujících na Smetanově Litomyšli. Doslova na nohy už postavil nejednu hvězdu.
Foto popis| Jesus Christ Superstar – slavná muzikálová role Kamila Střihavky
Foto popis| Tenor Jan Březina vystupuje například s Dagmar Peckovou.
Foto autor| 3xfoto: Radek Kalhous MF DNES a archiv

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz