Letošní ročník festivalu bude rekordní

Search
Close this search box.

20.2.2009 Právo str. 13 VÝCHODNÍ ČECHY Zdeněk SeinerŘEDITEL SPOLEČNOSTI SMETANOVA LITOMYŠL JAN PIKNA ŘEKL PRÁVU:

* Letošní ročník Mezinárodního operního festivalu zůstane asi ve stínu toho loňského, který byl jubilejní, padesátý. Ale přece jen by se o něm mělo mluvit, protože už je hotov program a předprodej vstupenek začne za několik dnů.

Máte pravdu, utíká to, 4. března začínáme prodávat vstupenky. Ale mýlíte se v tom, že letošní festival bude ve stínu loňského. Naopak, protože letos slavíme 60 let od vzniku litomyšlského operního festivalu. Loni byl jubilejní 50. ročník, ale některé ročníky se z různých důvodů nekonaly, tak letos opět slavíme 60 let od prvního ročníku, který proběhl v roce 1949.

* Program nabízí mimořádné hudební zážitky. Třikrát bude k vidění Dvořákova Rusalka, Händelův Mesiáš, Pucciniho Madama Butterfly, Smetanův Dalibor, Verdiho Requiem, řada děl Bohuslava Martinů, koncerty našich i zahraničních pěveckých hvězd…

Kromě toho, že máme zmíněné festivalové jubileum, je celá řada jubileí místních, jako například 750 let města Litomyšl, deset let Litomyšle na seznamu Unesco a další. Je řada jubileí známých hudebních skladatelů. Kromě Bedřicha Smetany je to především Bohuslav Martinů. Takže ten program je letos opět slavnostní a je mnohem delší než v loňském roce, uskuteční se téměř třicet pořadů, bude se konat po dobu pětadvaceti dnů. Tedy v historii festivalu je to naprosto rekordní ročník.

* Závěr festivalu spadne do dnů, kdy Česko předává štafetu řízení EU Švédsku. Festival je na seznamu kulturních akcí EU, starosta Litomyšle dokonce zve švédský královský pár. Odráží to program?

Program festivalu to odráží. Je mimořádně evropsky pestrý, totéž platí i o účinkujících. Namátkou můžu jmenovat německou sopranistku Anette Dasch, Dalibora budou zpívat střídavě Gianluca Zampieri a Luciano Mastro, ve varhanním matiné vystoupí Yfynke Hoogeveen a Erwin Wiersinga, slavnostní koncert k ukončení našeho předsednictví Europa Musicalis bude dirigovat v neděli 28. června Švéd Leif Segerstam.

Foto popis|

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz