Letošní Smetanova Litomyšl odhalí tajemství opery

Search
Close this search box.

24.6.2010 Sedmička str. 19 Kultura a volný čas Kateřina Prouzová

 

Jedno z nejkrásnějších měst v republice ovládla hudba. Až do 5. července se v Litomyšli koná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Po Pražském jaru druhou nejstarší hudební přehlídku u nás každoročně navštíví až pětadvacet tisíc diváků.
"Na Smetanově Litomyšli jsem účinkoval několikrát," říká skladatel a muzikant Jiří Pavlica. Letos na festivalu doprovodil s Cimbálovou muzikou Hradišťan lidovými písněmi balet Národního divadla v Praze a o pár dní později zazněla jeho Missa Brevis.
"Naprosto výjimečně vozím na zájezdy s sebou rodinu, ale do Litomyšle vždycky. Jenom letos to nevyšlo. Moje žena mi za to pořádně vyčinila. Smetanova Litomyšl je pro mě srdeční záležitost se vším všudy, po stránce umělecké i lidské," dodává Pavlica.
Jedním z vystupujících byl i herec Vladimír Čech. V hudebněliterárním pořadu citoval ze životopisu Karla IV.
"Takový festival je důležitý. Zvláště v době, kdy kultura dostává na frak. Podobné akce lidem pohladí nitro a povznesou je," vysvětluje Čech.
Pořadatelé kromě koncertů připravili i speciální prohlídky zázemí. Lidé mohou nahlédnout do zákulisí operních představení. "Nejbližší termíny jsou v pátek 25. června a o den později. Sraz je v jedenáct, třináct a patnáct hodin," zve kastelánka zámku Jana Sehnalová.

Foto popis| V jednom z programů vystoupil i Vladimír éech.

O autorovi| Kateřina Prouzová, Litomyšl

Regionální mutace| Sedmička – Pardubice

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz