Lístky na Smetanku v prodeji už zítra

Search
Close this search box.

5.3.2013 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (ap)

 

Aktuálně

Litomyšl – Zítra začne předprodej vstupenek na 55. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, který bude vzhledem k úsporám letos kratší.
„Hudební přehlídka získala zatím tři mecenáše, kteří nám věnovali celkem půl milionu korun," sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. Smetanova Litomyšl je jedním z posledních festivalů na české klasické scéně, který se na donátorskou pomoc obrátil. „Sponzorů ubývá. Byli bychom rádi, kdyby se k nám přesunul západní model a mecenášství se stalo pravidlem i pro náš festival," poznamenal Jan Pikna.
Třicetimilionový rozpočet festivalu, který oproti loňsku poklesl o dva miliony, byl závislý zejména na sponzorech. „Zhruba deset milionů korun získává přehlídka ze vstupného, státních zdrojů, od kraje, města a ministerstva kultury dostává zhruba devatenáct procent, to je bezmála šest milionů korun," vysvětlil ředitel Smetanovy Litomyšle. Je ale pravdou, že jiné festivaly mohou počítat až s třiceti procenty.
Vzhledem k úsporám se letos například zmenší propagace, zejména venkovní reklama. Šetřit budou organizátoři také na společenských akcích. „Jsem přesvědčený, že Smetanova Litomyšl má obdobnou nabídku interpretů a těles jako jiné festivaly, přitom disponujeme menšími finančními prostředky. Kdybychom měli víc peněz, uměli bychom udělat ještě lepší program," poznamenal Jan Pikna.
Festival nabídne dvacet tři hudebních pořadů a tradičně také výtvarné umění. V rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle organizátoři připomenou sté výročí od narození významného malíře Václava Boštíka.
Zahajovací koncert operního festivalu bude patřit České filharmonii. Poprvé na této přehlídce bude pod taktovkou nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Přednese Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast.
Vstupenky oproti loňskému roku mírně podraží. Prodávat se začnou zítra v deset hodin, a to jak on­line, tak i v předprodeji kanceláře festivalu. V rámci rezervace lze zamluvit na jeden pořad jen deset vstupenek.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz