Litomyšl bude padesátá

Search
Close this search box.

26.2.2008 Brněnský deník str. 24 Kultura (pol)26.2.2008 Brněnský deník str. 24 Kultura (pol)

Praha/ Smetanova Litomyšl se poprvé konala v roce 1949, avšak díky neuskutečněným ročníkům v letech 1951, 1966-1973 a 1975 jubilejní padesátka připadá na tento rok.
Protože kulaté výročí zaslouží mimořádnou oslavu, nebude mít letošní ročník na rozdíl od minulých žádný podtitul, ale bude zaměřen slavnostně především smetanovsky a operně.
Bedřich Smetana určil provádění opery Libuše pro obzvláště slavnostní příležitosti, proto je pochopitelné, že tato opera 18. června festival zahájí. Nazkoušel ji soubor opery pražského Národního divadla s Evou Urbanovou v titulní roli. Smetanovo dílo letos pochopitelně zazní vícekrát. Dvakrát diváci budou moci zhlédnout premiéru nové inscenace nejoblíbenější české opery Prodaná nevěsta, kterou pro Smetanovu Litomyšl rovněž připravuje pražské Národní divadlo v režii Magdaleny Švecové. Nebude chybět ani národní cyklus symfonických básní Má vlast, kterou provede Česká filharmonie s dirigentem Liborem Peškem. A Smetanova komorní tvorba bude zastoupena ve dvou pořadech a představí ji Smetanovo trio a klavíristka Jitka Čechová.
Světovou operu zastoupí dílo Rossiniho, Verdiho a Pucciniho. Festival potrvá osmnáct dní a uskuteční se 24 pořadů. Více informací lze získat na www. smetanovalitomysl.cz.

Region| Jižní Morava
Publikováno| Brněnský deník; Kultura; 24
Publikováno| Vyškovský deník; Kultura; 24
Publikováno| Břeclavský deník; Kultura; 24
Publikováno| Blanenský deník; Kultura; 24
Publikováno| Hodonínský deník; Kultura; 24
Publikováno| Znojemský deník; Kultura; 24

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz