Litomyšl: nová střecha

Search
Close this search box.

8.6.2007 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický DAVID PŮLPÁN8.6.2007 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický DAVID PŮLPÁN

Diváky festivalu Smetanova Litomyšl bude už příští rok krýt moderní zastřešení

Litomyšl – Nad druhým nádvořím renesančního zámku v Litomyšli už opět stojí mohutná konstrukce s výsuvnou střechou, která bude během festivalu Smetanova Litomyšl chránit před deštěm a sluncem diváky i účinkující.
Už příští rok konstrukce zmizí a nahradí ji nové zastřešení.
Podle pořadatelů světoznámého festivalu klasické hudby by se nová konstrukce mohla stát architektonickým skvostem a byla by vůči památce citlivější.
"První zastřešení se začalo stavět v roce 1996. Tehdy šlo o zakrytí jeviště. Od roku 1998 zastřešuje i hlediště. Deset let jej provozujeme a samozřejmě životnost kovových částí není neomezená a je třeba uvažovat o nové konstrukci," uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Střecha zakrývá cenná sgrafita, vadí památkářům

Dnes už mohou lidé jen vzpomínat na to, jak byli na operním festivalu zmáčení lijákem, a přesto stáli a tleskali.
Výsuvná střecha se osvědčila. Nicméně památkářům vadí, že zakrývá cenná sgrafita na nádvoří. A navíc není ideální, že montáž střechy trvá tři týdny.
"Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo navrhnout lehkou konstrukci a památkáři nám povolili mírný zásah do zámku na místech, která nejsou viditelná z vnějšího pohledu," řekl starosta Litomyšle Michal Kortyš.
Současná střecha je unikátní tím, že zastřešuje celé nádvoří, nicméně na žádném místě se nedotýká zámku. Střecha je vyrobena z malých dílů. Na nádvoří totiž vede jen dva a půl metru široký a tři metry vysoký vchod. Dělníci jednotlivé části musí dovnitř donést v ruce a pak smontovat.

Nové zařízení by mohla zaplatit Evropská unie

Pořadatelé festivalu se nyní dohodli s městem, že střecha bude součástí žádosti Litomyšle o dotaci Evropské unie ve výši 642 milionů korun na obnovu zámeckého návrší. Původní zastřešení stálo osm milionů korun, nyní bude dražší.
"Kdybychom chtěli, aby to byl architektonický skvost, který by doplnil zámecké návrší, musela by konstrukce stát 15 až 20 milionů korun. Díky šanci čerpat peníze z Evropské unie jde nyní finanční otázka trochu bokem a snažíme se ve spolupráci se slovutnými architekty vymyslet zastřešení tak, aby ho bylo možné rychle postavit a zároveň aby méně zakrývalo sgrafita na nádvoří," uvedl Pikna.
Letošní ročník Smetanovy Litomyšle začíná přesně za týden zahajovacím Galakoncertem Evy Urbanové.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz