Litomyšl pošle na Vyšehrad hlínu od zámku

Search
Close this search box.

5.9.2012 Chrudimský deník str. 2 Pardubický kraj IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

 

Litomyšl – Prsť zeminy z Litomyšle poputuje do Prahy na Vyšehrad.
Konkrétně bude hlína z Litomyšle umístěna v pomníku Bedřicha Smetany, jehož rekonstrukci organizuje společnost Veřejnost vlasti. Slavnostní odebrání prstě litomyšlské se koná v sobotu před zámkem. Slavnost doprovodí sbor Vlastimil.
Občanské sdružení Veřejnost vlasti organizuje opravu pomníku Bedřicha Smetany na Vyšehradě. „Na žádném jiném hřbitově v Česku nenajdete na jednom místě tolik velikánů jako právě zde. Odpočívají tady desítky a stovky významných osobností naší nedávné i starší historie. Rekonstrukce pomníku Bedřicha Smetany probíhají pod vedením akademického sochaře Petra Císařovského. Do pomníku bude vložena prsť ze čtyř míst, která byla pro Bedřicha Smetanu důležitá," informovala Michaela Severová,tisková mluvčí radnicev Litomyšli.
Právě v Litomyšli se Bedřich Smetana narodil, důležitých míst je ale více. „Jde o Prahu, v níž skladatel působil mimo jiné jako dirigent orchestru Prozatímního divadla, pedagog a kde i zemřel. Pakje to Jindřichův Hradec, v němž složil svoji první dochovanou skladbu – kvapík D dur, Jabkenice, v nichž trávil u dcery Žofie poslední léta života a samozřejmě Litomyšl, kde se narodil a prvně koncertoval," uvedl místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.
Odebrání hrsti zeminy se uskuteční v Litomyšli v sobotu v sedmnáct hodin. Sraz všech zájemců o účast na této malé slavnosti bude před zámeckým informačním centrem. Akce se zúčastní starosta města Michal Kortyš, místostarosta a dramaturg festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský, ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna a za Lázně ducha Litomyšl Jaroslav Vencl. Poslední jmenovaný je také autorem myšlenky setkání.

Foto popis|
Region| Východní Čechy
Publikováno| Chrudimský deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Svitavský deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Orlický deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Pardubický deník; Pardubický kraj; 02

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz