Litomyšlský festival je zachován, pořadatelé zatím nezdražují

Search
Close this search box.

9.3.2010 Haló noviny str. 12 Z kultury (the)
LITOMYŠL – Díky pochopení některých dosavadních i nově zaangažovaných subjektů se navzdory loňským problémům podaří letošní 52. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl opět uskutečnit. Pořadatelé návštěvníkům kromě celovečerních operních a baletních představení letos nabídnou i cikánskou cimbálovku, české muzikály, folklor s baletem nebo flamenco. Součástí doprovodného programu budou dvě výstavy. Předprodej vstupenek byl zahájen a zájem o ně je tradičně mimořádný. Pořadatelé se totiž i v nesnadných ekonomických podmínkách opět snaží zachovat jejich dosavadní obecně přijatelnou finanční výši.
Jak uvedl dramaturg přehlídky Vojtěch Stříteský (na snímku vlevo), festival si i letos zachová svou dosavadní programovou strukturu. »Diváky tak bude v Litomyšli čekat například koncertní projekt houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way, vystoupení francouzského šansoniéra Joela Brose nazvaný Pod střechami Paříže nebo Koncert na přání, který bude letos věnován klasickému českému muzikálu.
Zaměřen bude zejména na 60. a 70. léta minulého století. V podání Komorní filharmonie
Pardubice zazní ukázky z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Noc na Karlštejně nebo Starci na chmelu,« poznamenal Dr. Stříteský. Zvláštností letošního ročníku Smetanovy Litomyšle bude atypická spolupráce baletu pražského Národního divadla v Praze s folklorní skupinou Hradišťan. Na detašovaném koncertu ve Svitavách se zase uskuteční společný projekt operní pěvkyně Edity Adlerové a tanečnice flamenka Jany Drdácké nazvaný Carmen & Flamenco. Součástí letošního ročníku litomyšlského festivalu budou výstavy v sálech zámeckého pivovaru a Domu U Rytířů.
Letošní Smetanova Litomyšl nabídne 24 pořadů. Předběžně největší zájem je zatím o provedení oper Kouzelná flétna, Prodaná nevěsta a Tosca. Nemenší zájem mají abonenti také o uvedení Čajkovského baletu Labutí jezero. Letošní ročník programově ovlivnily oslavy 700 let od nástupu krále Jana Lucemburského na český trůn, dramaturgie připomíná i 200. výročí narození Fryderyka Chopina, 150 let od narození Gustava Mahlera a festival neopomíjí ani 120. výročí narození Bohuslava Martinů, rodáka z nedaleké východočeské Poličky. Jeho rodná světnička ve věži chrámu tamního svatojakubského chrámu byla v lednu společně s dalšími objekty prohlášena národní kulturní památkou – zřejmě aby se tak zamezilo jejímu zničení v důsledku nedostatečné péče majitele objektu, tedy římskokatolické církve, v posledních dvou desetiletích.

Foto popis| Během tiskové konference o programu letošního ročníku Smetanovy Litomyšle (SL) hovořili (zleva) dramaturg Vojtěch Stříteský, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu, klavírista Jan Simon a ředitel SL Jan Pikna
Foto autor| FOTO – archiv SL

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz