Litomyšl láká na operní festival

Search
Close this search box.

12.6.2015    5plus2    str. 23   Pardubicko a Chrudimsko RADEK LATISLAV      

Smetanova Litomyšl nabídne řadu atraktivních pořadů. Na většinu z nich jsou stále volné vstupenky

 

 

LITOMYŠL – Milovníci klasické hudby, oper či velkých jmen žijí již od včerejška mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl. Zahajovací koncert se skladbami Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, spojený se křtem nového souborného vydání díla Bohuslava Martinů, odstartoval takřka měsíc trvající program plný inscenací a koncertů. Návštěvníci se nemusí bát, že by na nějaký z koncertů nebyly ještě volné vstupenky. Kromě zahajovacího koncertu České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, koncertu na přání, několika oper a operet se dají volné vstupenky stále sehnat.

            „Vstupenky jsou a výběr je opravdu bohatý,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Několik volných vstupenek bylo ještě na začátku týdne k dostání na dnešní Dvořákovo Requiem. Milovníci klasiky se mohou poprvé těšit na zahraniční orchestr, kterým bude Tonkünstler Orchester. Poslední červnovou neděli přijede z Rakouska představit repertoár se skladbami Beethovena, Čajkovského a Mendelssohna-Bartholdyho. V koncertu na zámeckém nádvoří vystoupí také český houslista Josef Špaček.

 

Přijede skladatel hollywoodských trháků

 

Jedním z dramaturgických vrcholů letošní Smetanovy Litomyšle bude česká premiéra vokální symfonie The Passion of the Christ Symphony amerického skladatele Johna Debneye. „Debney patří k nejúspěšnějším hollywoodským autorům, složil hudbu k více než stovce filmů a televizních seriálů nejrůznějších žánrů,“ láká ředitel festivalu na stále volné představení, které je na programu v neděli 21. června. Romantický zážitek nabídne také pět večerních koncertů na zámku Nové Hrady, kde se odehraje představení barokní opery Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua, a to v kouzelném prostředí zahradního divadla, spojené s hostinou a dobovou zábavou.

            Padesátý ročník festivalu vyvrcholí tak jako obvykle Velkým finále, tentokrát s hity barokních skladatelů. Koho zvukově neuspokojí Händlova Vodní hudba nebo Hudba ke královskému ohňostroji se znásobenými počty hráčů na dechové nástroje, ten se dočká v Lovecké symfonii Leopolda Mozarta střelby ze skutečných kulovnic a štěkání psí smečky. „Štěkací“ zážitek, který bude přenášet také Česká televize, začne 5. července.

            Na své si při festivalu přijdou také milovníci jiné než klasické hudby. Před závěrečným koncertem vystoupí od 16 hodin v Klášterních zahradách s netradičně pojatými skladbami skupina Electroshock, rocková kapela Blue Effect a nakonec Chantal Poullain se skupinou Štěpána Markoviče.

 

Foto popis| I letos nabídne festival řadu strhujících pořadů.

Foto autor| FOTO – R. LATISLAV

 

Regionální mutace| 5plus2 – Pardubicko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz