Litomyšl není jen Smetana

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 19.02.2020 , Zdroj: Moje šťastná hvězda , Strana: 34 , Rubrika: Dovolená pro seniory , Země: Česko

Litomyšl není jen rodištěm skladatele Bedřicha Smetany. Město nacházející se v Pardubickém kraji pořádá spoustu kulturních akcí a rozhodně stojí za návštěvu.

8. část seriálu

Litomyšl plná zážitků

Nový seriál pro vás

Smetanovo náměstí

Smetanovo náměstí tvoří množství historických domů s úplně zachovaným podloubím po obou stranách. Litomyšlské náměstí je dodnes centrem městského života. Stejně jako v době, kdy městem bylo právě jen náměstí a několik přilehlých ulic. Dodnes je zde k vidění množství zajímavých domů.

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY I HISTORICKÉ STAVBY

Najdete zde starou radnici s věží z roku 1418, která je barokně přestavěná. Dále dům U Rytířů, renesanční stavbu s bohatě zdobenou kamennou fasádou a podloubím, dílo mistra Blažka z doby kolem roku 1550. Na náměstí se nachází Městská galerie, kde můžete navštívit aktuální výstavy. K vidění je zde i socha Bedřicha Smetany.

Cena: zdarma Nejlepší období: celoročně Doprava: autobus, vlak, auto

Regionální muzeum

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891. Před pěti lety prošlo rekonstrukcí a vznikla zde nová stálá expozice „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti“. Představuje bohaté dějiny města, unikátní předměty, kuriozity a koná se zde doprovodný program. Najdete zde i dětskou expozici a zábavnou hru pro děti.

BABIČČINA BARUNKA

Od prvního února probíhá v prostorách Regionálního muzea v Litomyšli výstava Babiččina Barunka, připomínající výročí 200 let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Vzhledem k tomu, že Němcová v Litomyšli během svého života dvakrát pobývala, nelze jubileum pominout. Doprovodný program bude probíhat do dubna a najdete ho na internetu.

Cena: vstupné 30 Kč Nejlepší období: celoročně Doprava: autobus, vlak, auto

Skladatelův byt

V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 narodil uznávaný hudební skladatel Bedřich Smetana, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Snaží se lidem přiblížit atmosféru tehdejších domácností, rodinný život, jaký Smetana prožíval. Jsou zde připomenuty jeho životní události a jejich vliv na jeho tvorbu. V hlavních rysech jsou představeny též ostatní Smetanovy „domovy“ – Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotice, Plzeň, Praha, švédský Göteborg či Jabkenice.

HISTORIE ZÁBAVNOU FORMOU

Ve skladatelově rodném bytě je otevřen také interaktivní program „Proč bychom se netěšili…“ Hravou formou se můžete blíže seznámit s životem a dílem Bedřicha Smetany.

Cena: vstupné 40 Kč Nejlepší období: celoročně Doprava: autobus, vlak, auto Zámek Litomyšl

Litomyšlský zámek je hlavní dominantou Zámeckého návrší i celého města a jednou z nejvýznamnějších renesančních památek u nás. K velkým lákadlům, proč se na zámek podívat, patří také klasicistní zámecké divadélko.

VÝSTAVA OBRAZŮ A KLAVÍRŮ

Na světě najdete pouze tři další původní divadélka tohoto typu. Zámek nabízí 2 prohlídkové okruhy. Základní prohlídkovou trasu představuje to nejzajímavější ze zámku – unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafi -ta a reprezentační sály. Prodloužený prohlídkový okruh je navíc rozšířen o návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple. V budově zámku můžete dále navštívit také mimořádnou expozici historických klavírů, Městskou obrazárnu a expozici soch.

Cena: od 80 Kč do 140 Kč dle okruhu Nejlepší období: od jara do podzimu Doprava: autobus, vlak, auto

Muzeum panenek

V jednom z měšťanských domů naproti Zámeckému pivovaru se nachází unikátní muzeum panenek. Sbírka sběratelky MUDr. Dobromily Filové navazuje na úspěšně konané výstavy v minulosti a je rozšířena o více než 250 exponátů. Můžete se pokochat panenkami, které mají obrovskou sběratelskou hodnotu. Nejstarší pochází z roku 1850.

OD SELKY PO BARBIE

V šesti místnostech najdete vše, co „maminky panenek“ potřebují ke hře. Historické domečky, pokojíčky ve stylu princezen i běžných obydlí. Podíváte se na americkou farmu i do tehdejších obchůdků. Expozice začíná nejstarší panenkou oblečenou do litomyšlského kroje a končí panenkami Barbie.

Cena: 85 Kč / snížené 45 Kč Nejlepší období: celoročně Doprava: autobus, vlak, auto

Klášterní zahrady

V historickém centru města Litomyšl najdete úplnou oázu klidu. Původní klášterní zahrady patřily ke komplexu budov Piaristického kláštera spolu s chrámem Nalezení sv. Kříže. V roce 2000 získaly moderní ráz a byla by škoda, kdybyste je při návštěvě města minuli. Areál zahrad má rozlohu přes jeden hektar.

PROCHÁZKU ZAKONČETE V KAVÁRNĚ

Návštěvník tu najde altán s výhledem na město, „šachovnici“ s trvalkami i květinové záhony. Plochy trávníků jsou určeny k volnému pohybu i odpočinku. V centru zahrad se nachází bazén s mlhovištěm a sousoší, které městu daroval sochař Olbram Zoubek. V budově bývalé kočárovny mohou návštěvníci posedět v příjemné kavárně.

Cena: bez vstupného Nejlepší období: celoročně Doprava: autobus, vlak, auto

Za hudebním zážitkem

Festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provedení oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery. Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl. Letos se festival koná od 11. června do 6. července.

Program je opravdu nabitý

Předprodej vstupenek na Smetanovu Litomyšl začíná vždy první březnovou středu v 10.00 hodin. Na všechny festivalové pořady, s výjimkou večerů v Nových Hradech, je poskytována sleva 50 % držitelům průkazů ZTP. Těšit se můžete třeba na Dvořákovu operu Rusalka, balet Tři mušketýři, operu Figarova svatba a nesmí chybět Smetanova Libuše.

Výlety po okolí

Pokud budete ve městě déle než na den, udělejte si výlet po okolí. K zajímavým místům nedalekého okolí města Litomyšl patří Nedošínský háj, známý díky novele Aloise Jiráska. Jedná se o území pozoruhodných přírodních krás.

Aquapark i skiareál

Asi 20 km jihozápadním směrem od Litomyšle se nachází pískovcové skalní město Toulovcovy maštale – přírodní oblast pískovcových skal a borových lesů. Oblast je spojena s pověstí o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovcovi, který se zde ukrýval ve skalních slojích se svojí družinou. Zhruba 11 km od města se nachází rozhledna Andrlův Chlum. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 34,6 m a vyšlapete si k ní 183 schodů. Pokud zatoužíte po vodních radovánkách, navštivte aquapark v nedalekém

Ústí nad Orlicí. Nedaleko Litomyšle se nachází také zříceninu hradu Brandýs anebo dřevěná kaple Panny Marie. Pokud

rádi lyžujete, navštivte ski areál Přívrat nebo Peklák.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz