Litomyšl pro všechny

Search
Close this search box.

29.2.2016    Haló noviny    str. 10   Servis, tv programy (the)    

Do zahájení Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl 2016 (SL) zbývá ještě přes sto dnů, zájemci však již netrpělivě sledují termín předprodeje. Některé koncerty a především operní představení totiž bývají beznadějně vyprodány.

 

            Letošní 58. ročník SL se pod záštitou prezidenta republiky uskuteční od 9. června a potrvá do 3. července. Připraveno je 35 pořadů pro téměř třicet tisíc zájemců. »Některé vstupenky možná budou k dispozici i později, leckdy dokonce se slevou, ovšem naděje získat dobrá místa na atraktivní pořady je největší v den zahájení předprodeje vstupenek, tedy 2. března.

Čili v jubilejní den Smetanova narození. Zájemci by neměli otálet,« upozorňuje ředitelka PR festivalu Eva Piknová. Novinkou jsou cenově zvýhodněné víkendové balíčky. »Zahrnují vždy tři velké pořady během jednoho víkendu. Začaly se prodávat již minulý týden,« dodala.

Počet operních představení v rámci SL bude letos historicky nejvyšší – osm titulů oper od různých skladatelů během jedenácti představení. To podle pořadatelů ještě nikdy dříve ve festivalovém programu nebylo. »Pražské Národní divadlo přiveze Verdiho La Traviatu, Gounodovu operu Romeo a Julie či zdařilé nastudování Belliniho ‚belcantové‘ Normy,« upřesnil dramaturg SL Vojtěch Stříteský.

            »Dvořákovu pohádkovou operu Čert a Káča uvedeme již v podvečerním čase, aby ji mohli navštívit také rodiče s dětmi. Brněnské Národní divadlo se představí se Smetanovou

            Hubičkou a Bizetovou Carmen. Ostravské Národní divadlo moravskoslezské na naši objednávku připravuje Smetanovy Branibory v Čechách. V přírodním divadle areálu zámku v nedalekých

            Nových Hradech letos zazní novodobá premiéra Míčovy barokní opery Operosa Terni Colossi Moles.« Litomyšlský festival stále více oslovuje také mladší generace. »Smetanova Litomyšl jde s dobou. Muzikant, který si říká En. Dru, patří k nejlepším v oboru beatbox vocal a bude moderovat interaktivní koncert nazvaný ‚#ujizdimNaSmetance‘. Je sestaven ze zajímavostí, hádanek a perliček hudby nejen klasické, ale rovněž z filmů či televizních seriálů,« dodává ředitel SL Jan Pikna. »Diváci opět do pořadu vstoupí pomocí chytrých telefonů.

Jeden z nich dokonce mobil vyhraje.« Podobných lákadel z různých žánrů nabídne SL řadu.

 

Foto popis| Jan Pikna (vlevo) společně s Vojtěchem Stříteským během tiskové konference v Pardubicích

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz