Smetanova Litomyšl bude stát 29 milionů korun

Search
Close this search box.

26.2.2015    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)    

PARDUBICE Operní festival Smetanova Litomyšl bude větší a dražší než v minulých letech.

Rozpočet akce se letos vyšplhá na 29 milionů korun. Pardubický kraj na akci přispěje částkou milion 650 tisíc, dá o deset procent víc než loni. Výnos ze vstupného by měl pokrýt 40 procent rozpočtu. „Zbývajících šedesát procent je třeba získat z dalších zdrojů jako je výnos z poskytování reklamních služeb partnerům, z darů sponzorů a mecenášů, subvencí města, kraje a ministerstva kultury,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

            Kromě honorářů mají na výši rozpočtu velký vliv náklady na přeměnu zámku v „operní dům“. Vysoký je odvod Národnímu památkovému ústavu, nákladná je stavba speciálního zastřešení a hlediště.

Více čtěte na str. B2

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

 

 

Rekordní Smetanova Litomyšl nabídne sedm oper a pěvecké hvězdy

26.2.2015    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Pardubický

    David Půlpán    Litomyšl   

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl bude letos největší ve své historii. Nabídne celkem 37 pořadů, včetně sedmi operních titulů. V Litomyšli se během 25 dní na přelomu června a července představí Česká filharmonie, slavná sopranistka Deborah Voigt či česká hvězda barytonista Adam Plachetka.

 

PARDUBICE Krize skončila, škrcení rozpočtu operního festivalu Smetanova Litomyšl též. Program 57. ročníku bude stát 29 milionů korun, čtyřicet procent z toho zaplatí diváci, pro něž je přichystáno na 30 tisíc vstupenek.

            Nejde ale jen o počty představení jako spíš o kvalitu. Organizátorům se podařilo například připravit galakoncert nazvaný Návštěva v Metropolitní opeře, na němž mimo jiné vystoupí sopranistka tohoto operního domu Deborah Voigt. Letos ji čekají jen tři koncerty – v Chicagu, v Mexico City a v Litomyšli.

            „Podařilo se nám získat Adama Plachetku, což je nejžádanější česká operní star. U nás přednese kompletní cyklus Biblických písní, z toho mám obrovskou radost,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Úvod festivalu bude patřit České filharmonii s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, do Litomyšle zavítá rakouský Tonkünstler Orchester Niederösterreich, závěrečné Velké finále bude patřit České Sinfoniettě Radka Baboráka a slavným barokním skladbám.

            Pro fanoušky opery je připraveno sedm titulů. Počínaje českou klasikou, jakou představují Smetanovy Dvě vdovy, až po uvedení soudobé opery Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. A dále Pucciniho Tosca, dvě opery Giuseppe Verdiho – Macbeth a Nabucco, Musorgského Boris Godunov a barokní jednoaktovka Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua, která bude provedena na zámku v Nových Hradech. „Je to křehká hudba. Tato opera u nás nebyla nikdy provedena, hodně se v ní tančí, jsou v ní pantomimické role, i proto je angažována skvělá choreografka Andrea Miltner,“ uvedl Vojtěch Stříteský.

Premiéry: hudba z filmu Umučení Krista Každý ročník Smetanovy Litomyšle přináší premiéry, vlastní hudebněinscenační projekty, na objednávku festivalu bývají tvořeny skladby a připravovány nové operní inscenace. Premiéru bude mít kantáta pro baryton, smíšený sbor a orchestr Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana, napsaná a provedená při příležitosti 600. výročí umučení Jana Husa. V české premiéře John Debney autorsky provede své oratorium The Passion of the Christ Symphony, napsané podle hudby k filmu Umučení Krista.

            Na festivalovou objednávku Jiří Bárta nastudoval kompletní Suity pro sólové violoncello J. S. Bacha, premiéru bude mít hudebně–taneční představení Vyvolený na motivy románu Thomase Manna. Poprvé se v programu festivalu objeví také kompletní opereta, Netopýr Johanna Strausse.

            Bobtnající program je podle ředitele festivalu Jana Pikny reakcí na fakt, že o vstupenky na festival je takový zájem, že se nedostane na všechny.

            Předprodej bude zahájen 4. března přesně v deset hodin. Vstupenky budou k dispozici v síti Ticketportal a on-line na http://www.smetanovalitomysl. cz. Již od zítřka ale bude možné zakoupit cenově zvýhodněné víkendové balíčky, obsahující vstupenky vždy na tři večerní pořady každého víkendu najednou.

 

***

 

Fakta

Co nabídne festival Smetanova Litomyšl

 

57. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od 11. června do 5. července. Je připraveno 37 pořadů a 30 tisíc vstupenek. Diváci mohou jít na sedm oper: Smetanovy Dvě vdovy, Pucciniho Tosca, Verdiho Macbeth a Nabucco, Musorgského Boris Godunov, Noc plná světla Zdeňka Pololáníka a Pygmalion Jeana-Philippa Rameaua.

Dvořákovo Requiem připomene konec druhé světové války, speciální pořad 600. výročí upálení mistra Jana Husa.

Koncerty se budou věnovat významným jubileím skladatelů Luboše Fišera, Jana Hanuše, Jakuba Jana Ryby, Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Přichystána je česká premiéra oratoria Johna Debneye Umučení Krista, vytvořeného z hudby ke stejnojmennému filmu režiséra Mela Gibsona.

Prodej vstupenek začíná 4. března v 10 hodin. Více informací je na webu smetanovalitomysl.cz

 

Foto popis| Bělohlávek se vrací S takovouto vervou dirigoval Jiří Bělohlávek zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle před dvěma lety. Letos se na nádvoří litomyšlského zámku s Českou filharmonií vrátí a provede s ní díla Smetany, Dvořáka a Martinů.

Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MAFRA

 

O autorovi| David Půlpán, redaktor MF DNES

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz