Mahler z Litomyšle

Search
Close this search box.

22.6.2010 Týdeník Rozhlas str. 11 Nalaďte si Petr Veber

 

Stanice Vltava byla v přímém přenosu v pr vní polovině června u zahajovacího koncertu mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl,kdy zněla hudba tamního rodáka Smetany,jubilanta Chopina a vzhledem k pozornosti festivalu věnované letošnímu 700.výročí nástupu Lucemburků na český trůn i hudba Petra Ebena – jeho Pocta Karlu IV..
Uplynuly tři týdny a Vltava hodlá být přítomna v auditoriu na zámeckém nádvoří i u posledního festivalového koncertu,tedy v neděli 4.července. Je to jen tři dny před stopadesátým výročím narození Gustava Mahlera,rodáka z Kališť u Humpolce,který prvních patnáct let života strávil na Vysočině,a tak není divu,že první polovinu tohoto programu tvoří právě jeho hudba. Budou to známé písně z cyklu Chlapcův kouzelný roh v podání Dagmar Peckové a Ivana Kusnjera.
Ale ještě předtím zazní Mahlerova symfonická věta Blumine,nedlouhá skladba,která je u nás na koncertních pódiích málokdy hrána, pokud vůbec. Letos už však před českým publikem zazněla,když na Pražském jaru hostovala filharmonie z Budapešti. Právě v metropoli na Dunaji byla totiž tato hudba uvedena poprvé – to když tam měla v roce 1889 premiéru Mahlerova První symfonie. Mahler v roce 1888 nastoupil na místo šéfa budapešťské opery a ti,kdo ho tam neviděli rádi,si po koncertě přisadili:„Jeho hudba je stejně nepochopitelná a zmatená jako jeho činnost operního šéfa," psalo se v tisku. Blumine byla jednou z tehdejších pěti vět symfonie a jako jediná později padla za oběť skladatelově snaze dílo revidovat a vylepšit.
Závěr litomyšlského koncertu tvoří Dvořákova 6.symfonie. Pražskou komorní filharmonii pro tuto příležitost organizátoři spojili s výrazným a úspěšným mladým dirigentem Tomášem Netopilem,jinak šéfem operního orchestru Národního divadla. Jde sice o koncert v Litomyšli pod hlavičkou festivalu letos poslední,ale přehlídka končí netradičně až o den později v České Třebové koncertem z duchovní hudby k poctě slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

***

Neděle 4.července,ČRo 3 – Vltava,,19.30

O autorovi| Petr Veber,redaktor ČRo 3 – Vltava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz