Maraton hudby a umění začal

Search
Close this search box.

 

13.6.2011 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
(ik, čtk)

 

Litomyšl – Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl byl v pátek večer slavnostně zahájen. Maraton vážné hudby potrvá dvacet pět dní. Již posedmé hudební část festivalu doplňuje Smetanova výtvarná Litomyšl. A letos přináší opravdové unikáty.
Mimořádné výtvarné, básnické i vydavatelské dílo Bohuslava Reynka je možné vidět na dvou místech v Pardubickém kraji. Unikátní výstava s názvem Mezi nebem a zemí je umístěna v Městské galerii ve Vysokém Mýtě a v sálech zámeckého pivovaru v Litomyšli. Podařilo se pro ni shromáždit exponáty z českých i zahraničních institucí i od mnoha soukromých galeristů a sběratelů. „Přestože byl Bohuslav Reynek v oboru grafiky samouk, tvoří to nejvzácnější, co v tomto oboru ve 20. století v Československu vzniklo," sdělil kurátor výstavy Pavel Chalupa.
V Litomyšli si návštěvníci mohou prohlédnout dosud neznámý soubor sedmdesáti francouzských i českých kreseb z autorovy pozůstalosti. Kromě nich jsou vystaveny jeho rovněž neznámé olejomalby, pro něž vytvořil tvůrce litomyšlského výstavního prostoru Josef Pleskot speciální mobiliář. Expozici doplňuje čtrnáct slavných suchých jehel s monotypem v parafrázi na čtrnáct zastavení Krista. Reynkovy kresby jsou cenné, protože jich je málo. Pocházejí z let 1925 až 1936, kdy žil Reynek v Grenoblu a neměl moc peněz. Dlouho byly zastrčené v domě v Petrkově, kde Reynek žil.
7

…3, 8

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz