Monteverdiana i Pecková. V jízdárně zazní komorní koncerty

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 5   Příloha – Smetanova Litomyšl

Ozdobou festivalu Smetanova Litomyšl jsou i komorní koncerty. Platí to například o premiéře dalšího z autorských literárněhudebních pořadů Anglické listy s četbou ze stejnojmenného cestopisu Karla Čapka a Tří mužů ve člunu Jerome Klapky Jerome. Zazní při něm hudba Henryho Purcella, Benjamina Brittena a dalších skladatelů v provedení Parnas Ensemble. Texty přednese herec Jan Šťastný (na snímku). Premiéra pořadu Monteverdiana je věnována letošnímu 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Zazní výběr z jeho madrigalů válečných a milostných v podání sólistů včetně sopranistky Hany Blažíkové a souboru Capella Mariana.

„Smetanovskou perličkou bude pořad Kdo v zlaté struny zahrát zná, při němž harfenistka Jana Boušková v první polovině koncertu zahraje Vyšehrad, Vltavu a Šárku, přičemž první a třetí skladby budou mít v tomto pojetí v Litomyšli premiéru. Ve druhé části zazní poprvé úprava Smetanových Večerních písní podle básní Vítězslava Hálka. „Já jsem si vysnil, že jednou zde pořad s tímto názvem uspořádám, protože spojení harfy a veršů o zlatých strunách se nabízí. Cyklus přednese a slíbil mi to -‚pokud Pán Bůh dá a bude zdravý‘, operní pěvec – legenda Richard Novák, který bude mít letos 86 let,“ řekl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Dalším večerem komorního charakteru v zámecké jízdárně bude koncert Dagmar Pecková Gypsy, při němž slavná mezzosopranistka spolu s houslistkou Olgou Šroubkovou a klavíristou Miroslavem Sekerou představí písně a skladby inspirované cikánským životem a hudbou.

Nový formát, talkshow, přinese pořad Příběhy v tónině života, při němž bude Jiří Vejvoda vyprávět o tom, co zažil v posledním čtvrtstoletí jako televizní reportér například při uvádění vídeňských novoročních koncertů. Program obohatí klavírista Ivo Kahánek, který zahraje skladby Schuberta, Chopina, Smetany, Debussyho a dalších mistrů.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz