Musica Holešov nabídne také světovou premiéru

Search
Close this search box.

17.9.2012 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Zlínský Petra Procházková

 

Čtyřdenní koncertní maraton nabídne podzimní část hudebního festivalu Musica Holešov. I tentokrát na něm návštěvníci uslyší to, co zatím nikde jinde ke slyšení nebylo. Začíná ve čtvrtek 20. září.
„Každý koncert je originál. Navíc letos máme i vlastní skladbu, která vznikla speciálně pro Musicu," potvrdil dramaturg festivalu a klavírní virtuos Karel Košárek. „A to je výsada jen několika málo festivalů, jako třeba Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl," dodal.
Skladbu složil Aleš Březina, autor hudby k filmům Jana Hřebejka Musíme si pomáhat nebo Kawasakiho růže, či snímku Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. „Jeho koncert pro klavír a orchestr Falling Leaves (česky padající listí, pozn. red.) tak bude mít v Holešově doslova světovou premiéru," uvedl šéf festivalu Zdeněk Novák.
Zazní hned na úvod, kdy se představí Karel Košárek u klavíru a Pražský komorní orchestr. Ten zařadil holešovský koncert do svého programu vedle věhlasných evropských pódií.
Všechny koncerty zazní ve Velkém sále holešovského zámku. Ten byl v 18. století jedním z nejdůležitějších hudebních center Moravy a má ambice se k této historii znovu vrátit. „Velký sál je skutečně stvořený pro klasickou hudbu, ale třeba v sobotu v něm bude ještě daleko víc," prozradil Košárek.
Na programu je totiž hudebněbaletní projekt nazvaný Versailles v holešovském zámku. Jde o scénické představení, jež přenese posluchače do Francie a předvede slavnosti na dvoře Ludvíka XIV. Chybět v něm nebude zpěv sólový i sborový, balet, tanec, orchestr a hra světel.
Akce nabídne i koncert houslisty Pavla Šporcla či recitaci Soni Červené s klavírním doprovodem. „Nejde ale o klasický melodram, nýbrž komentář sportovního utkání. Výsledek je překvapivý," dodal s úsměvem Novák.
Pavel Šporcl se do holešovského zámku vrací po dvou letech a stejně jako prve i letos odehraje společně s Karlem Košárkem a violoncellistou Pavlem Špačkem i páteční dopolední koncert pro holešovské školáky. „O ten je tak mimořádný zájem, že bychom mohli přidávat," řekl Novák.
Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dostání v předprodeji v Městském informačním centru v Holešově a v síti Ticket portal.

FAKTA Musica Holešov

První koncert vypukne ve čtvrtek 20. září od 19.30. Festival končí v neděli 23. září. Představí se na něm Karel Košárek, Pavel Šporcl, Petr Špaček nebo Soňa Červená, Pražský komorní orchestr a The Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir.

Foto popis| Zahraje i dětem Houslový virtuos Pavel Šporlc na festivale Musica Holešov zahraje i dopolední koncert holešovským školákům.
Foto autor| Foto: Mafa

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz