Múza naděje

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 1 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny N1

Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat. Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba a laskavé prostředí litomyšlského festivalu.

„Nechceme tématem zdůrazňovat konkrétní pořady, skladatele či díla a spojovat je krkolomnými vysvětlivkami. Naší snahou je představit celkovou koncepci festivalu v jeho humanistickém poselství, touze po usmíření a spolupráci mezi náboženstvími, lidmi a národy i zřetelným akcentem na aktivní a neustále se zvyšující účast mladých interpretů a návštěvníků. Třebaže má naše Múza tvář, vnímáme ji spíše abstraktně, v duchu básně Emily Dickinsonové: Naděje je věc s peřím, která je usazena v duši a zpívá píseň bez slov a nikdy se ani na chvíli nezastaví…,“ vysvětlil umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

62. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 2020, během 25 festivalových dní se uskuteční 44 koncertů a představení hlavního programu. Celý festival zahájí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. V ní bude uvedena 8. a 9. symfonie (Slovenská filharmonie, Filharmonie Brno), 5. klavírní koncert (Lukáš Vondráček a Česká Sinfonietta), Mše C dur (Czech Virtuosi a Smíšený pěvecký sbor Rastislav Blansko) a poctu Beethovenovi složí mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou.

Operní řada přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše a bratislavskou Figarovu svatbu. Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na návštěvníky čeká již devátá stagiona na zámku Nové Hrady s výjimečným projektem Třikrát Ariadna. Ve Smetanově domě bude uvedeno nové nastudování opery Lenky Nota Jsem kněžna bláznů na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové, která v Litomyšli prožila část svého života. Z árií a duet Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Giacoma Pucciniho bude sestaven galakoncert Pavla Černocha a Evy Hornyákové.

Dva koncerty vyslechnou návštěvníci v podání České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Stejně tak dvakrát koncertně vystoupí rezidenční umělec Adam Plachetka, který v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou koncertu sestaveného z muzikálových melodií také zakončí. V březnu 2020 uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanniho Battisty Alliprandiho, který vystavěl nádherný piaristický chrám Nalezení sv. Kříže a v Litomyšli je i pochován. K jeho poctě zazní koncerty Voce D’Alliprandi Collegia 1704 Václava Lukse nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele na Chlumku v Luži. Architektonické prvky piaristického chrámu – empory, kůr, oratoře a lávky – budou využity při koncertech Když chrám rozezní žestě (Moravia Brass Band, dirigent Chuhei Iwasaki) a Laudetur Jesus Christus Českého filharmonického sboru Brno, který zde oslaví 30. výročí své existence. Piaristický chrám bude dále dějištěm unikátního koncertu Cesty ke zbožnosti. Díky americkému basistovi Joelu Frederiksenovi a syrskému pěvci Rebalu Alkhodarimu se zde setká křesťanská a muslimská hudební a duchovní tradice. Další koncerty komorní řady se uskuteční v zámecké jízdárně. Joel Frederiksen spolu s Ensemble Phoenix Mnichov uvede ještě pořad Requiem for a Pink Moon, v jízdárně vystoupí též Belfiato Quintet a proběhne zde další Jazzová jízda v jízdárně, tentokrát s jubilantem Josefem Vejvodou, jeho Jazztetem a americkým swingovým zpěvákem Chuckem Wansleyem. V Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže vystoupí Wihanovo kvarteto, koncert Post Bellum *75 připomene výročí konce II. světové války skladbami J. S. Bacha, D. Šostakoviče, J. Haydna, ale také Terezínským requiem Sylvie Bodorové.

V baletní a taneční řadě je na programu Kučerův balet Tři mušketýři (NDM Ostrava, choreografie Paul Chalmer) a nová inscenace Špalíčku Bohuslava Martinů (ND Praha, režie Petr Zuska). Zážitkem svého druhu bude jistě první české hostování souboru Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli a též propojí místo UNESCO s flamencem, které bylo na týž seznam zapsáno jako nehmotné kulturní dědictví. Velký prostor nabídne tento ročník malým a mladým umělcům i návštěvníkům. Kromě již zmíněného pořadu Panu Ludvíkovi s láskou a Špalíčku je pro mladé publikum připravována premiéra komponovaného pořadu Zpíváme si s Bedříškem (Dětská opera Praha), žáci základních uměleckých škol doplní hráče České filharmonie při společném provedení Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Předprodej vstupenek na 62. Smetanovu Litomyšl bude zahájen ve středu 4. března v 10.00 hodin na internetových stránkách festivalu a prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz