Na festival Smetanova Litomyšl míří legendární Kavárna POTMĚ

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 26.06.2019 , Zdroj: Týdeník Nové Svitavsko , Strana: 11 , Autor: Karolina Žampachová , Rubrika: U nás doma , Země: Česko

Litomyšl – Zatemněný autobus se zrakově postiženou obsluhou zakotví v Litomyšli na sklonku června.

Vlajkový osvětový projekt Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu míří na festival Smetanova Litomyšl.

Kromě voňavé kávy přiveze Kavárna POTMĚ především zážitek. Možnost vyzkoušet si na chvíli život nevidomých dostanou všichni, kdo vstoupí do zatemněného prostoru pojízdné kafetérie, kde je obslouží ti, kteří z role zrakově postižených nevystoupí většinou celý život. Legendární autobus, jenž příští rok nahradí mobilní modulární kavárna z dílny KOMA Modular s interiérem od IKEA, bude parkovat od 28. do 30. června v Jiráskově ulici. Návštěvou kavárny podpoří hosté těžce zrakově postižené děti i dospělé. V kavárně se mohou zákazníci těšit na profesionální péči zrakově postižené obsluhy, která s radostí představí kousek svého každodenního světa. Hned při příchodu budou návštěvníci přivítáni a vybaveni potřebnými instrukcemi, to aby byl zážitek maximální. Poté se jich ujmou průvodci, kteří je zavedou ke stolu a předají do péče číšníka. Ten pro ně bude v kavárně obsluhou, kotvou ve tmě i zdrojem zajímavostí, na které se budou chtít zeptat. Barman připraví teplé nebo studené alkoholické i nealkoholické nápoje a nově také sladké či slané zdravé občerstvení. „Na každém kavárenském stole budou tradičně pastelky a papír, o výtvarných dovednostech se ale návštěvníci přesvědčí až po návratu na světlo. Před autobusem si lidé budou moci vyzkoušet také speciálně upravené typy brýlí simulující různé zrakové vady, jako jsou například šedý a zelený zákal nebo makulární degenerace,“ popisuje doprovodné aktivity ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Vstupné do Kavárny POTMĚ stojí 150 korun, v ceně je zahrnut jeden nápoj, hrneček s logem Světlušky a světluščí magnet na památku. Autobusová Kavárna POTMĚ je letos součástí festivalu Smetanova Litomyšl a zaparkuje v Jiráskově ulici v termínu. Otevírací doba je pátek a sobota 10-20 hodin (přestávka 13.15-14.00), neděle 10-19 hodin (přestávka 13.15-14.00).

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz