Na festival zvou radní královnu

Search
Close this search box.

5.2.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Na festivalu Smetanova Litomyšl si Češi a Švédové symbolicky předají předsednictví v Radě Evropské unie. Starosta zve na slavnost také švédskou královnu.

Litomyšl/ Zbývá jeden měsíc do začátku předprodeje vstupenek na operní festival Smetanova Litomyšl. Program letošního ročníku je již kompletní. Mezinárodní hudební událost se ponese ve slavnostním duchu. Právě v době konání festivalu bude končit předsednictví České republiky v Evropské unii.
Symbolické předání předsednictví by se mělo uskutečnit v Litomyšli 28. června při setkání ministrů kultury Česka a Švédska. "Zrovna dáváme dohromady pozvánku pro švédskou královnu. Musím říci, že to není úplně jednoduché. Člověk musí znát o tak vzácném hostu téměř všechno," uvedl starosta Michal Kortyš. Slavnostní předání pomyslné štafety v Evropě proběhne na festivalu při koncertu Europa Musicalis. Jde o provedení Mé vlasti pod taktovkou Královského švédského kapelníka. Předsednictví České republiky v Unii se pojí k Litomyšli už od samého začátku. Logo totiž vytvořil zdejší grafik Tomáš Pakosta.
Vedení festivalu Smetanova Litomyšl ale pro diváky připravilo i více zajímavých novinek. Litomyšlané už v minulosti poukazovali, že pro ně nemají pořadatelé žádné výhody. "Tak letos se tak stane. Jedno ze tří představení opery Rusalka jsme celé zadali městu. Prvních čtrnáct dní budou vstupenky na tento pořad jen pro zájemce s kartou Litomyšlana. Pak dostanou šanci ostatní," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Dopadu ekonomické krize se zatím pořadatelé neobávají. "S některými partnery máme uzavřené víceleté smlouvy. Důležitý pro nás bude každopádně výnos ze vstupného. Lidé šetří, takže pokud se vstupenky prodají první den, budu letos opravdu potěšený," dodal Pikna.
Čtvrtého března uvolní do prodeje 25 tisíc vstupenek, což je o pět tisíc více než vloni. Nově lidé lístky seženou v předprodejním systému Ticketportal. Tím se výrazně rozšiřuje počet prodejních míst v zemi.

svitavsky.denik.cz/smetanka

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz