Na nádvoří zámku starosta narazí sudy piva

Search
Close this search box.

27.2.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (red)
Masopust v Litomyšli spojili s oslavou narození Bedřicha Smetany. Pivo poteče proudem

OSLAVY MĚSTA

Litomyšl/ Před 185 lety se narodil Bedřich Smetana. "Narodil jsem se 2. března 1824. Tenkráte byl masopustní úterek a tedy jsem se už osudem musel státi muzikantem," napsal sám. Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý, jež předchází Popeleční středě. Byla to doba zabíjaček, sousedských besed a zábav, končící na "masopustní outerek" rozpustilou obchůzkou maskovaných postav obcí s bujarým veselím v hospodě.
V rámci probíhajících celoročních oslav 750 let od povýšení Litomyšle budou oslavy "kulatých narozenin" skladatele Bedřicha Smetany pořádné a se vším všudy. Tedy i s tradičním masopustním průvodem, s maškarami, zabíjačkovými specialitami a pivem. "Letos to pravé masopustní úterý vychází o týden dříve," vysvětluje ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.
V neděli ve čtrnáct hodin vyrazí od hotelu Zlatá hvězda průvod maškar směrem na zámek. "Pozvali jsme skupinu rodáků z Vortové na Hlinecku, kteří starodávnou tradici masopustních průvodů stále udržují a dokonce se jedná o jejím zápisu na seznam UNESCO," vysvětluje ředitel regionálního muzea Roman Košek. Postavy v průvodu jsou přesně určeny. Mezi červené maškary, také zvané pěkné, patří Laufr, Ženuška a čtyři Turci. K černým, neboli šeredným, zase Žid, Kominík, Slaměný, Ras a Kobylka. Také průvod má pevný scénář. Slaměný svolá ostatní masky troubením na volský roh a společně se vydají požádat starostu obce o povolení obchůzky. Poté následuje vlastní průvod, při němž maškarády provádějí různé taškařic. Mažou přihlížející speciální barvou ze sazí, válejí se s nimi ve sněhu, honí je a "obchodují" s nimi.
Průvod končí obyčejem, který představuje porážení Kobylky. Ani ten se neobejde bez veselých okamžiků a zejména vzkříšení Kobylky je příležitostí k hojným přípitkům. "A právě těmi se dostáváme k vlastním oslavám Bedříškových narozenin", vysvětluje Pikna. Je zaznamenáno, že František Smetana, sládek zdejšího pivovaru, nechal vyvalit na dvůr sudy s pivem a slavil synovo narození spolu s pivovarskou chasou. Starosta Litomyšle, představující sládka, také narazí pro přihlížející několik sudů s pivem. To se bude rozdávat pochopitelně zadarmo.
Lidé si pochutnají na zabíjačkové polévce, jitrnicích a jelitech. Veselit se na počest Bedřicha Smetany budou lidé v Litomyšli až do večera.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz