Na Smetanově Litomyšli budou letos slavit výročí nástupu Lucemburků na český trůn

Search
Close this search box.

2.3.2010 Chrudimský deník str. 7 KULTURA VÝCHODNÍ ČECHY Lukáš Dubský
Vstupenky se začnou prodávat už zítra v deset hodin. Návštěvníci mezinárodního operního festivalu se mohou těšit na dvacet titulů

Pardubice/Litomyšl – Již zítra se do prodeje dostane bezmála dvacet tisíc vstupenek na operní festival Smetanova Litomyšl. Mezinárodní přehlídka letos vstupuje do svého dvaapadesátého ročníku.
Milovníci klasické hudby se do rodného města skladatele Bedřicha Smetany sjedou v pátek 11. června a festival skončí v pondělí 5. července.
„Letošní ročník přinese dvacet titulů ve čtyřiadvaceti pořadech. Předchozí dva roky byly výjimečné, nasadili jsme ta nejkrásnější díla, takže laťka je nasazena hodně vysoko. I letos ale předkládáme divákům žánrově velmi pestrý program," prohlásil dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský s tím, že se letos podařilo zajistit hostování všech tří největších českých operních scén – Národního divadla Praha, Státní opery Praha a Národního divadla Brno.
„Jsme především operním festivalem, ale návštěvníci uvidí třeba i balet či kantátu Antonína Dvořáka. Letos se do Litomyšle vrací jedna z našich nejoblíbenějších oper – Smetanova Prodaná nevěsta v podání pražského Národního divadla," prozradil jeden z taháků letošního ročníku Vojtěch Stříteský.
Litomyšlský festival se snaží ke klasické hudbě vést také dětské publikum.
„Chceme si vychovávat dětské diváky a i letos jsme na ně mysleli. Pokračujeme v uvádění dětských oper, tentokrát to budou Křičkovi Ogaři, které zahraje Dětská opera Praha," podotkl Stříteský.
Letošní ročník je také ve znamení různých výročí.
„Celým festivalem letos bude procházet motiv oslav 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn. Tuto významnou událost nám připomene vystoupení Lucemburského komorního orchestru Les Musiciens a také představení ansámblu Bohemia Luxembourg Trio," konstatoval dramaturg festivalu.
V Litomyšli si ale letos připomenou také jubilea významných hudebních skladatelů. Letos se slaví dvousté výročí od narození polského skladatele Fryderyka Chopina či stopadesáté výročí narození Gustava Mahlera.

Vstupenku je možné vytisknout doma

Bohatý program letos opět přesahuje rámec klasické hudby. Diváci tak uvidí třeba houslistu Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo či pořad s názvem Pod střechami Paříže, se kterým přijede francouzský šansoniér Joel Bros.
„Součástí doprovodného programu letos opět bude Smetanova výtvarná Litomyšl. Nebude tak masivní jako loni, letos návštěvníci uvidí fotorealistické obrazy Theodora Pištěka a díla Ivy Mrázkové," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
Všichni, kteří se chtěji festivalu zúčastnit, mají od zítřejší desáté hodiny možnost nakupovat lístky na jednotlivé pořady.
„Zítra otevíráme předprodejní kancelář Smetanovy Litomyšle. Lístky bude ovšem možné také rezervovat na internetu. Zakoupené vstupenky je pak možné si vyzvednout v prodejní síti Ticketportal nebo vytisknout doma přímo na své tiskárně," informoval Jan Pikna.
Letošní Smetanova Litomyšl má rozpočet 27 milionů korun a dlouhou dobu nebylo vůbec jisté, zda se tolik peněz pořadatelům podaří sehnat.
„Zpočátku to moc dobře nevypadalo. Odešel totiž generální partner festivalu, ale naštěstí se podařilo sehnat nového, který podepsal smlouvu na tři roky. Pardubický kraj letos přispěje částkou 1,5 milionu korun, což je více než v lonském roce," pravil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.
Podle ředitele Smetanovy Litomyšle Jana Pikny letos organizátory potěšilo i ministerstvo kultury, které přispěje celkem třemi miliony korun. To je o více než milion korun víc, než byl loňský příspěvek.

Foto popis| DRAMATURG FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL Vojtěch Stříteský (zcela vlevo) slibuje opět velkou žánrovou pestrost.
Foto autor| Foto: Deník/Jiří Sejkora
Region| Východní Čechy
Publikováno| Chrudimský deník; KULTURA VÝCHODNÍ ČECHY; 07
Publikováno| Svitavský deník; KULTURA VÝCHODNÍ ČECHY; 07
Publikováno| Orlický deník; KULTURA VÝCHODNÍ ČECHY; 07
Publikováno| Pardubický deník; KULTURA VÝCHODNÍ ČECHY; 07

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz