NA SMETANOVU LITOMYŠL PŘIJÍŽDÍ DEBORAH VOIGTOVÁ, VELKÁ ŽENA Z METROPOLITNÍ OPERY

Search
Close this search box.

1.7.2015    Hospodářské noviny    str. 18   Kultura Frank Kuznik    

Americká sopranistka Deborah Voigtová má přesně sedmnáct minut na to, aby v telefonickém rozhovoru pro HN promluvila o svém vystoupení, které v sobotu uvede festival Smetanova Litomyšl. Spěchá na letiště do Los Angeles, odkud to do Česka vezme přes ruský Petrohrad – tam je letos porotkyní slavné Čajkovského mezinárodní soutěže.

 

            Voigtová se tak vrací na přehlídku, kterou roku 1990 vyhrála a tím nastartovala svou kariéru. „Připadala jsem si jako rocková hvězda,“ říká. „Všichni chtěli můj autogram a strkali se, jen aby se mě mohli dotknout. Když jsem se vrátila do Ameriky, běžely o mně televizní pořady. To se člověku stane jedinkrát v životě,“ popisuje.

            Od té doby se nyní pětapadesátiletá Voigtová nezastavila. Talentovaná majitelka dramatického sopránu se uchytila hlavně v newyorské Metropolitní opeře, kde už odzpívala přes 250 představení v rolích především Wagnerových, Straussových a Verdiho oper.

            Ani sláva ale Voigtovou v roce 2004 neuchránila od vyhazovu z anglické Královské opery Covent Garden za to, že je na roli ve Straussově opeře Ariadna na Naxu „příliš velká“. Voigtová, která tehdy vážila okolo 136 kilogramů, se s manažery opery nehádala. Naopak si prý uvědomila, že jí nejen kariérně hrozí vážné nebezpečí.

            Přestože pěvkyni pomohla podpora všech, kdo Covent Garden za tento krok kritizovali, přimělo ji to začít na sobě pracovat. Nechala si voperovat bypass žaludku a zhubla o 45 kilogramů. Ale klid neměla -stala se závislou na alkoholu a po sérii několika nepovedených osobních vztahů přemýšlela o sebevraždě, jak píše ve své letošní, krutě upřímné životopisné knize Call Me Debbie.

            Popsala v ní, jak těžké bylo vyrůstat v přísně baptistické rodině na americkém Středozápadě. Dodnes například Voigtová tvrdí, že když jí bylo čtrnáct, promluvil k ní Bůh a řekl jí, že má zpívat. Už v mládí ale trpěla kvůli nadváze – a když jí později dirigent Georg Solti nabídl roli, bylo to jen pod podmínkou, že zhubne. „Proč jste tak tlustá?“ zeptal se bez okolků.

            Nic v Americe nefunguje jako zpovědi celebrit, proto má Voigtová se svým životopisem letos takový úspěch. Psali o něm všichni: od deníku Wall Street Journal po časopis People a Voigtová z životopisu předčítala i na vyčerpávajícím knižním turné. To se postupně proměnilo v sérii bavičských večerů nazvaných Voigt Lessons, kde pěvkyně hovoří, zpívá operní árie a muzikálové hity – prý aby udržela kontakt s další generací. „Začala jsem spolupracovat s mladými lidmi, což je oživující,“říká.„Zajímají se o stejné problémy v mezilidských vztazích, o závislost i nadváhu. A chtějí si poslechnout, jak se s nimi lze vypořádat.“ Voigtová nedávno rozšířila repertoár o písně z broadwayských muzikálů a jazzové standardy, zpívala též v muzikálu Irvinga Berlina Annie Get Your Gun.

            Program pro sobotní vystoupení na Smetanově Litomyšli sestavila Voigtová s dirigentem J. Davidem Jacksonem, který povede orchestr PKF – Prague Philharmonia. Pěvkyně začne áriemi z Webera, Wagnera, Strausse a Berlioze, které ji proslavily, a pokračovat bude takzvaným zlatým fondem americké hudby, tedy kompozicemi Aarona Coplanda, Samuela Barbera či George Gershwina. Večer vyvrcholí broadwayskými hity z muzikálů My Fair Lady nebo West Side Story. „Ocitla jsem se v bodě, kdy mi nevadí zařadit na program něco, co má lidi pobavit,“ říká pěvkyně.

            Přesto se jí po starých časech stýská. Nechala se přemluvit, aby na vyhlašování Čajkovského soutěže zazpívala – a zpívat bude tytéž dvě Čajkovského árie, s nimiž roku 1990 soutěž vyhrála. „Mám pět dnů na to, se je v ruštině znovu naučit. A jsem z toho nervózní jako kdysi,“ dodává.

 

Foto popis| V životě někdy není do zpěvu O letošní, krutě upřímné knižní autobiografii Deborah Voigtové hojně psala americká média. Světoznámá pěvkyně v knize píše, jak těžké bylo vyrůstat v přísně baptistické rodině na Středozápadě, o závislosti na alkoholu i myšlenkách na sebevraždu.

Foto autor| Foto: Profimedia

O autorovi| Frank Kuznik, mailto:autori@economia.cz

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz