Na závěr krásného snu přišly tři ještě krásnější dámy

Search
Close this search box.

11.7.2008 Svitavský deník str. 7 Svitavsko – publicistika ZDENĚK VANDASVyprodanému hledišti v nádvoří litomyšlského zámku se v sobotu 5. července představily tři mladé pěvkyně, kterým bezesporu patří nejbližší budoucnost světové opery.

Pro závěrečný večer letošního ročníku připravili organizátoři festivalu velmi milé překvapení. Po skvělém galakoncertu tří barytonů (Janál, Chmelo, Kusnjer) v roce 2005 se zdálo, že nic lepšího v tomto směru už nelze nabídnout. Aejhle – bylo to možné.
Eleonore Marguerre, Arpiné Rahdjian a Zoryana Kushpler si svými výkony a půvabem získaly publikum, které jejich vystoupení také patřičně ocenilo. Doprovázel je orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno, který vedl italský dirigent Fabrizio Ventura.
Úvodní čísla i druhý rozjezd programu po pauze patřila Mozartovi, jmenovitě ukázkám z Figarovy svatby, Cosi fan tutte a Kouzelné flétny. Zoryana Kushpler se pak prezentovala jednou ze svých velkých rolí, Carmen (zpívá ji také ve Vídni). Léo Delibes předepsal titulní hrdince málo hrané opery Lakmé zvonkovou árii, které se koloraturní sopranistky pro její extrémní obtížnost obvykle vyhýbají. Eleonore Marguerre ji přednesla jakoby mimochodem a s mimořádným šarmem. Ve druhé části přišly na řadu tři lahůdky z pera Giacoma Pucciniho: árie Mimi z Bohémy (uvidíme ji zde někdy celou?), romanci Lauretty z opery Gianni Schicchi a Liu z Turandot. Marguerre pak dala k dobru v pianissimu zazpívanou Gildu z Rigoletta a závěr patřil Arpiné Rahdjian se Zoryanou Kushpler, které zazpívaly populární barkaloru z Offenbachovy jediné opery Hoffmanovy povídky. Ale to ještě nebylo všechno, jak se praví v našich kouzelných televizních reklamách. Pro očekávaný přídavek si všechny tři dámy připravily trojzpěv lesních žínek z Dvořákovy Rusalky. Samozřejmě že v docela pěkné češtině, čímž si sympatické zpěvačky litomyšlské publikum získaly definitivně. Diváci aplaudovali, jak se zde stalo zvykem, vestoje a dlouho.
Díl potlesku patřil i štábu, který tak pečlivě připravil osmnáctidenní maratón jubilejního 50. ročníku Smetanovy Litomyšle. Možno říci, že to byl ročník nejlepší, nejpřitažlivější a nejúspěšnější!

Foto popis| SVÝMI VÝKONY A PŮVABEM si Zoryana Kushpler, Arpiné Rahdjian a Eleonore Marguerre získaly publikum, které jejich vystoupení také patřičně ocenilo.
Foto autor| Foto: archiv festivalu SL
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz