Napětí v Requiem

Search
Close this search box.

15.2.2016    Týdeník Rozhlas    str. 7   Aktuálně z Vinohradské (jn)     

RADIORAPORT

 

Šéfdirigent SOČRu Ondrej Lenárd připravuje uvedení Dvořákova Requiem 22. února v Rudolfinu.

 

* Sólové party jste svěřil kvartetu slovenských pěvců. Čeští zpěváci nemají vaši důvěru?

 

            Nerad slyším hovory o české versus slovenské pěvecké škole, podobná srovnávání se mi příčí. K provedení každého díla si vybírám typy hlasů, které mi vyhovují co do výrazu a barvy. Dirigoval jsem mnoho pěkných koncertů a operních představení s českými sólisty. Ovšem poté, co se mnou nové vedení Národního divadla i Státní opery přerušilo kontakt, nemám o úrovni současných sólistů přehled.

 

* Kterou pasáž Requiem sotva kdy přejdete bez pohnutí?

 

            Ještě z dob studií si pamatuji, jak nám profesor estetiky vyprávěl o obrovském napětí mezi půltónem a celým tónem. A to je úvodní motiv Dvořákova Requiem, který nám zní jako bolestná modlitba. To napětí je obrovské.

 

* Se SOČRem vás do konce sezony čekají v abonentní radě Klasika s noblesou ještě tri koncerty. Který je pro vás tím nejočekávanějším?

 

            Těším se na každý koncert s vynikajícím SOČRem. Inspirace mezi námi funguje skutečně ukázkově. Čeká mě kupříkladu Janáčkův Taras Bulba, Čajkovského Francesca da Rimini, Korsakovova Šeherezáda – jeden bonbonek vedle druhého. Vrcholem bude nejspíš Mahlerova 5. symfonie. Hrajeme ji 4. dubna.

 

* Mahlera provedete i na Smetanově Litomyšli. Půjde o monumentální záležitost, konanou mimo jiné u příležitosti 90. narozenin našeho orchestru.

 

            Ano, Symfonie Tisíců je zásadní dílo světové hudební literatury. Zárukou ohromného zážitku je vedle účinkujících i samotné prostředí zámeckého nádvoří. Bude to, doufám, absolutní špička.

 

* Co vás v poslední době potěšilo mimo hudbu?

 

            Těžko budu hledat nějaké mimohudební radosti, zase „sklouznu“ ke své životní lásce, muzice. To, že mi byla prodloužena smlouva se SOČRem do roku 2017, je moje největší potěšení.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz