NEJlepší místa pro život v kraji

Search
Close this search box.

22.5.2015    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Pardubický Martin Švec   

Snad každý má své vysněné představy o ideálním bydlení. Vybrali jsme místa v Pardubickém kraji, kde se lidé rozhodli usadit kvůli kulturnímu životu, sportovním aktivitám či hezké přírodě.

 

NEJ

            Město kultury: Litomyšl Pro milovníky vážné hudby, architektonických památek či kulturního vyžití je ideální adresou Litomyšl. Město na řece Loučné s více než desítkou tisíc obyvatel se může pyšnit věhlasným mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl, jehož tradice sahá až do roku 1949. Letní událost láká návštěvníky k poslechu hudby od nejznámějších skladatelů světových a českých dějin, mezi které se řadí i litomyšlský rodák Bedřich Smetana.

            Jeho rodiště je přímo u renesančního zámku z druhé poloviny 16. století, který je zapsaný na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Litomyšl má co nabídnout: návštěvu Klášterních zahrad, zámeckého návrší či kochání se sgrafitovou výzdobou fasád. Ideální místo pro odpočinek vábí do Litomyšle známé tváře.

            „Když se řekne, že máme zájezd do Litomyšle, tak se mi srdíčko zaraduje, protože to je tak krásné město, a navíc ho mám spojené s tolika lidmi, které mám rád,“ řekl například herec Zdeněk Svěrák při návštěvě jedné z loňských akcí.

            S Litomyšlí je spjato rovněž jméno sochaře Olbrama Zoubka. Významný umělec, jehož sochy mají svůj nezaměnitelný styl, je od roku 2011 čestným občanem města. Figury zdobí tamní Klášterní zahrady, ale Zoubkova díla najdou lidé po celé zemi. Devětaosmdesátiletý rodák z Prahy stále střídavě bydlí v hlavním městě i Litomyšli.

            „V Praze mám ateliér, přátele, zázemí. V Litomyšli mám ale pocit, že jsem tu doma,“ prohlásil Zoubek, jehož rukopis je kromě soch stále viditelný i na zámku, kde se podílel na obnově sgrafit. Už v té době našel v Litomyšli zalíbení.

            Litomyšl je živé město a nejde jen o kulturní akce. Architekti si dávají záležet, aby podoba nových staveb měla patřičný „šmrnc“, který by ale nenarušil ráz okolní zástavby. Ocenění z různých soutěží tak připadlo městu za stavbu nového krytého bazénu, úpravu autobusového nádraží s přilehlým nákupním domem. Použité dřevěné prvky stavbaři využili i při rekonstrukci zimního stadionu. Uznání si vysloužili rovněž za přestavbu tribuny atletického stadionu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz