Nejlepší ročník je vždy právě ten aktuální!

Search
Close this search box.

13.6.2018   Pardubický týden   str. 6   Rozhovor   IVETA NÁDVORNÍKOVÁ  

Ředitel festivalu Smetanova Litomyšl říká:

Národní festival Smetanova Litomyšl vstoupil v letošním roce do své jubilejní 60. sezony. Slavnostně bude zahájen ve čtvrtek 14. června. Ředitel festivalu JAN PIKNA je na svém postu dvacet let.

* Festival má za sebou šest desítek let. Je to stále festival Litomyšlanů jako na začátku a nebo už více pro diváky z jiných měst a ze zahraničí?

Podle dotazníkového průzkumu se stále třicet procent návštěvníků hlásí jako Litomyšlané. Podle pohledu do hlediště si myslím, že to odpovídá. Přesto, abychom občany města vtáhli do festivalového dění ještě více, vznikl projekt Festivalových zahrad. Chceme, aby Litomyšlané festivalem žili a myslím, že zahrady bez vstupného a s „promenádním“ režimem jsou pro to velmi vstřícným krokem.

* Letošní jubilejní ročník přinese během 24 dní 40 pořadů. Mají lidé ještě šanci získat vstupenky i několik dní před festivalem?

Rozhodně ano. Začínáme prodávat vstupenky na začátku března, kdy se velká většina míst zarezervuje. Postupně se ale rezervace uvolňují a dnes je ještě k dispozici zhruba deset procent procent vstupenek. A mezi nevyprodanými pořady jsou i ty, které byly v březnu vyprodané.

* Na který pořad se nejvíce těšíte?

Mám rád koncerty České Sinfonietty, kde se vždycky přenáší radost ze hraní z účinkujících na návštěvníky. Letos to bude 6. července s Julianem Steckelem, violoncellistou, který vloni publikum naprosto strhl.

* Hvězdou 60. ročníku bude mexický tenorista Javier Camarena. Víte, jak bude jeho večer vypadat? Někde jsem četla, že při jednom vystoupení se mohl klidně zapsat do Guinnessovy knihy rekordů, kolik vysokých Cé, Cis a Dé předvedl za jeden večer.

Rozhodně to bude Gala koncert s velkým G. Na programu jsou ty nejslavnější árie a písně, na kterých maestro Camarena bude moci předvést celé své umění.

* Posedmé už festival vyrazí do Nových Hradů. Jak bude večer u zámku vypadat letos?

Jedna věc je opera, která se v daném roce hraje, ale koncept této stagiony je stále stejný. Návštěvníci mohou prožít opulentní barokní večer se vším všudy. Jsou přivítáni majiteli zámku, dostane se jim občerstvení, prohlídky zámku včetně soukromých komnat, krátkých scének v zahradách a vlastní představení je až poslední, jakousi kratochvilnou součástí. Ale pozor, u nás vždy v provedení špičkových umělců, v obnovené premiéře a v neopakovatelné atmosféře zámečku Nové Hrady. Jedná o jedinečný zážitek, který by si měl každý milovník mimořádných záležitostí alespoň jednou za život dopřát.

* Na postu ředitele festivalu jste dvě desítky let. Jak se Smetanova Litomyšl změnila od doby, kdy jste nastoupil?

Ředitelem jsem se stal na podzim roku 1997, tedy letos připravuji v této pozici 20. ročník. Tehdy mým prvním úkolem bylo stabilizovat finance, profesionalizovat tým a dokončit stavbu zastřešení zámeckého nádvoří. Moc jsem si nevěřil a bral jsem to jako experiment, který nebude mít dlouhé trvání. Ale všechno se tehdy povedlo a každý další ročník byl něčím rekordní, rozsáhlejší, bohatější, s novými nápady. Kupodivu to stále jde, takže ještě nekončím.

* Smetanova Litomyšl slaví 60 let. Je to dáma v nejlepších letech?

Co jsou nejlepší léta? Nestárne, protože se náš tým stále omlazuje a přebíráme ty nejsoučasnější trendy, nebo spíš býváme dokonce o krůček dál než ostatní. Ačkoli se pyšníme tradicí, jsme moderním festivalem, který má co říci aktuální době. Takže nejlepší je vždy aktuální ročník!

„Začínáme prodávat vstupenky na začátku března, kdy se velká většina míst zarezervuje. Postupně se ale rezervace uvolňují a dnes je ještě k dispozici zhruba deset procent procent vstupenek.“

„V Nových Hradech mohou návštěvníci prožít opulentní barokní večer se vším všudy.“

JAN PIKNA je od roku 1997 ředitelem Národního festivalu Smetanova Litomyšl, je také ředitelem společnosti Smetanova Litomyšl, která kromě pořádání festivalu vykonává i jiné činnosti. V roce 2008 mu byla udělena Cena Ď „Vzor etiky a národní hrdosti“. Získal ocenění Manažer roku 2015 v kategorii Malé firmy a v odvětví Veřejná služba. Je členem rady Asociace hudebních festivalů České republiky, sdružující nejvýznamnější festivaly klasické hudby. V rozhlase a knize

Kdo se nedostane na festival, může si poslechnout koncerty v Českém rozhlase či televizi. Rozhlas zaznamená recitál Adama Plachetky a koncert Pavel Haas Quartetu. Česká televize natočí Osudová léta 1918 a 1968, v němž zazní mimo jiné i Hudba pro Prahu 1968 Karla Husy. Již na jaře vyšla kniha Počátky festivalu Smetanova Litomyšl historiků Martina Boštíka a Stanislava Vosyky. Nyní ji doplní publikace Smetanova Litomyšl – příběh festivalu autorky Šárky Vieweghové, která mapuje 60 ročníků.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz