Nekvasil žádá omluvu ředitele Národního

Search
Close this search box.

3.1.2007 Hospodářské noviny str. 10 Kultura (čtk)3.1.2007 Hospodářské noviny str. 10 Kultura (čtk)

PRAHA, 3. 1. 2007

Režisér Jiří Nekvasil, odvolaný z funkce šéfa opery pražského Národního divadla, požaduje veřejnou omluvu prozatímního ředitele Jana Mrzeny. Nekvasil se cítí být poškozen Mrzenovými výroky o jeho působení v divadle. Kromě veřejné omluvy žádá i návrh kompenzací.
Jan Mrzena považuje Nekvasilův postup za pokračování mediální kampaně proti sobě. »Při nástupu do funkce jsem řekl, že nebudu dělat žádné zásahy do činnosti uměleckých souborů, pokud to nebude nutné. Bohužel druhá část věty – pokud to nebude nutné, je… opomíjena,« upozornil Mrzena, který prý nezbytné zásahy v opeře provést musel.
Nekvasil Mrzenovi vytýká, že jeho odvolání zdůvodnil snahou o větší uměleckou pluralitu opery. Pověřený ředitel přitom tvrdil, že tandem Dvořák – Nekvasil inscenoval většinu navržených titulů dramaturgického plánu. V příští sezoně to však nemělo být pět ze sedmi projektů, jak údajně uvedl Mrzena, ale jen dva z osmi – Plameny Erwina Schulhoffa v koprodukci s Teatro Massimo Bellini Catania a Dvě vdovy Bedřicha Smetany na závěr tříletého koprodukčního projektu s Mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl.
Proti Mrzenovi se postavili i činoherní herci, kteří dokonce hrozí stávkou. Herci vyzvali ministra Štěpánka, aby Mrzenu okamžitě odvolal, zrušil výběrové řízení na ředitele a vypsal nové. Termín uzávěrky konkurzu byl minulý pátek, ministr ho ale nezrušil.
Jana Mrzenu podpořil operní soubor a orchestr ND, za herce se naopak postavili šéfové činohry a baletu Michal Dočekal a Petr Zuska a několik dalších osobností z kulturní a umělecké sféry.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz