Nestárnoucí sedmdesátnice

Search
Close this search box.

5.6.2018   Haló noviny   str. 10   Servis – tv program   (the) 

Národní umělec Karel Svolinský (1896-1986) je vnímán jako jeden z vrcholných představitelů našeho poválečného výtvarného umění. Jeho tvůrčí rukopis je příznačný: spojuje rysy folklorismu s elegancí i moderností, vyznačuje se prvky svébytně osobitými a nezaměnitelnými.

V roce 1949 byl výtvarník Karel Svolinský požádán o vytvoření plakátu pro litomyšlské oslavy 125. výročí narození tamního rodáka, skladatele Bedřicha Smetany.

Dlouhodobě uznávaný a obecně respektovaný malíř a grafik pořadatelům ihned vstřícně vyhověl. Podle svědectví dobových pamětníků výtvarníkovu přízeň inicioval svým celospolečenským vlivem také akademik Zdeněk Nejedlý, jenž se Smetanovu odkazu celoživotně věnoval odborně i publicisticky.

Jak uvedli pořadatelé nadcházejícího 60. ročníku Národního festivalu Smetanova

Litomyšl (SL), který bude zahájen již příští týden, původní podoba Svolinského výtvarného návrhu měla poněkud odlišnější podobu, než jakou známe z pozdějšího období. Tehdy totiž ještě věnec, který se později stal nedílnou součástí loga festivalu, neohraničoval červené pole s jeho názvem. »Nynější podoba byla zpracována až roku 1950.

Každoročně pak byla používána až do roku 1963, kdy se festival začal programově měnit,« informovala nás tisková mluvčí SL Jana Bisová.

Ke Svolinského tvorbě se litomyšlský festival vrátil v roce 1976, kdy se podařilo obnovit každoroční pořádání festivalu. Předtím se totiž -vzhledem k finančním potížím – akce několik let nekonala. Výtvarníkův motiv byl na plakátech SL používán do roku 1992, letos se k němu festival u příležitosti 60. ročníku vrací. »Při této příležitosti jsme chtěli mimořádně vybočit z obvyklého – a již zavedeného – standardu kreativní grafiky, tedy připomenout, že i přes veškerou současnou inovativnost festival stále spočívá

na hodnotách a kvalitách klasické hudby. Vědomě navazujeme na svoji tradici, stojící na pevných, dlouhodobě

budovaných základech.

Chceme vzkázat, že umíme skloubit tradici s moderností, uměleckou kvalitu s diváckou atraktivností, sebevědomí s pokorou k odkazu našich předchůdců,« uvedl ředitel festivalu SL Jan Pikna.

Půvabné Svolinského »Dívce s věncem« je tedy téměř sedmdesát let. Je stále půvabná a oslovující, jako by snad ani nestárla… Ke genezi emblému SL se vrátíme zítra.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz