Nová instalace v kostele: Ježíš v plodové vodě

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 13.06.2019 , Zdroj: Chrudimský deník , Strana: 2 , Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ , Vytištěno: 1 480 , Rubrika: CHRUDIMSKO / Pardubický kraj , Země: Česko

Kulturní událost roku je tady. Začíná 61. ročník Smetanovy Litomyšle a 15. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Festival přinese premiéry i zajímavé výstavy, jako je ExCitace v piaristickém chrámu.

Letošní 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl bude zahájen dnes večer koncertem s Českou filharmonií. Současně začíná přehlídka výtvarného umění.

Těsně před festivalem se do prodeje uvolnily poslední rezervace vstupenek pro sponzory a zvané hosty, a tak je možno s trochou štěstí sehnat lístky i na dříve vyprodané pořady. Některé mimořádné koncerty a představení však unikají pozornosti a vstupenek je na ně ještě dostatek. Především se jedná o méně známé a uváděné operní tituly. Festival potrvá do neděle 7. července. Během 25 festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek doprovodných vystoupení.

Patnáctým rokem doprovází koncerty Smetanova výtvarná Litomyšl. Letos nabídne 26 výtvarných instalací a expozic nejen v Litomyšli, ale i v galeriích v Osíku, Lubné a Stříteži. „Program festivalu je zaměřen na současné české výtvarné umění nebo poválečné období.

Je tam i několik výletů do minulosti,“ přibližuje Petra Jiráňová ze Smetanovy výtvarné Litomyšle.

NOVÉ INSTALACE

Hodně zajímavá záležitost vznikla v bývalé Augustově tiskárně. „Prostor je sám o sobě zajímavý, protože je před rekonstrukcí a v surovém stavu. Je tady umístěná výstava mentorů a jejich žáků MenArt. Milan Cais, Petr Nikl a Maxim Velčovský se celý rok věnovali mladým nadějným výtvarníkům a mentorsky je vedli. Je to zajímavá sonda do českého umění,“ uvedla Petra Jiráňová. V rámci festivalu je vždy v piaristickém kostele umístěna nějaká soudobá instalace. „Letos se jedná o projekt Daniela Pešty ExCitace. Projekt zahrnuje dvě instalace, a to Kapku, což je videoartová záležitost, která bude zavěšená v tranceptu. Druhým objektem bude Ježíš v plodové vodě, ten bude umístěný v kryptě kostela. Díky oběma dílům získá prostor novou dimenzi,“ dodala Petra Jiráňová.

Pořady, na které jsou ještě volné vstupenky: 22. června MenART 23. června Faustovo prokletí 29. června Puccini: Triptych 2. července Hry o Marii 5. července Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz