Nové Hrady hostí operu

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 6   Příloha – Smetanova Litomyšl

V rokokovém zámku v Nových Hradech u Litomyšle se na konci června odehrají čtyři večery s pohoštěním, dobovou zábavou a především s novodobou premiérou opery Františka Antonína Míči.

 

 

Smetanova Litomyšl se snaží připravovat projekty, které jdou o krok dál za hranici toho, co se od letních hudebních festivalů očekává. Už pátým rokem divákům proto nabízí provedení barokní opery situované do unikátního přírodního divadla v zámečku Nové Hrady u Litomyšle. Tentokrát v tamních zahradách, jako součást zámeckého večera, zazní novodobá premiéra Míčovy opery Operosa terni Colossi Moles v provedení Ensemble Damian.

            Samotná opera jaroměřického hraběcího komorníka a kapelníka Františka Antonína Míči (1696 – 1744) byla poprvé a naposledy uvedena v prosinci 1735 v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jejím posláním nebylo nic míň a nic víc než oslava jmenin hraběte Johanna Adama Questenberga. Název díla „Namáhavá stavba tří kolosů“ odkazuje na tři země, ve kterých měl Questenberg svá panství – v Čechách, na Moravě a v Rakousku.

            „Míča nastudovával pro Questenberga řadu oper vynikajících italských skladatelů a právě Operosa vykazuje v největší míře poučení tím nejlepším, co opera v té době nabízela. Zároveň je důkazem, že sám tenorista Míča i celý jeho jaroměřický tým byli všichni vynikajícími zpěváky,“ uvedl Tomáš Hanzlík, umělecký vedoucí a dirigent souboru Ensemble Damian, který v Nových Hradech operu provede.

            „Tomáš Hanzlík toto Míčovo dílo našel a upravil pro provádění. Ensemble Damian má v Olomouci vlastní festival barokní opery a je velmi úspěšný,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

 

Jde o nejlepší Míčovo dílo, tvrdí dirigent

 

Podle Hanzlíka je Operosa terni Colosse Moles rozsahem i kvalitou nejreprezentativnější zachované Míčovo operní dílo. Koloraturní árie patří k tomu nejobtížnějšímu, co bylo možné v dobových partiturách nalézt. Doprovod počítá se smyčcovým orchestrem, dvěma klarinami, tympány a jedním dřevěným dechovým nástrojem. „V souladu s hudbou sloužící původně velmi radostné události je i novodobá inscenace spíš oslavou svátku majitele zámku. Tedy rozpustilou taškařicí plnou bizarních převleků, končící ohňostrojem,“ uvedl Hanzlík. Hrabě Johann Adam Questenberg byl nadšeným milovníkem hudby a především italské opery. Od roku 1722, kdy postavil v Jaroměřicích nad Rokytnou zámecké divadlo, uváděl operní představení a sháněl se po operních novinkách. Organizátorem zámeckých operních a oratorních představení i upravovatel hudebních děl byl právě Míča.

            Představení v Nových Hradech bude jako obvykle komorní, do přírodního divadla se nevejde více než sto padesát diváků. Za nepříznivého počasí se opera odehraje v zámeckém špýcharu.

            „Jsme rádi, že se u nás konají premiéry. Letos by to mohlo být barvité, rozpohybované, snad budeme mít i trochu štěstí na počasí,“ uvedl majitel zámku Petr Kučera.

 

Foto popis| Opera jako přání ke jmeninám Večer na zámku v Nových Hradech nabídne novodobou premiéru Míčovy gratulační opery o třech dějstvích v podání souboru Ensemble Damian.

Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz