Novinky a média

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 15.06.2022, Zdroj: mkcr.cz +2, Datum importu: 15.06.2022 23:27, RU/den: 100, AVE: 0,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,00

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

Obsahové duplicity: 15.06.2022 – divadlo.cz, 14.06.2022 – scena.cz

Národní divadlo a Česká filharmonie hostí společně s festivalem Smetanova Litomyšl největší operní konferenci Opera Europa.

Praha a Litomyšl se v polovině června stanou opravdovou operní Mekkou. Přes tři sta operních manažerů ze 43 zemí světa se sjede do srdce Evropy, aby diskutovali o budoucnosti žánru a zhlédli aktuální operní produkce.

„Opera je nejbáječnějším typem umění a my se musíme postarat, aby byla stále živoucím a inspirativním organizmem,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Místem jednání bude renovovaná budova Státní opery, Rudolfinum a Státní zámek Litomyšl. Hosté přijedou z předních evropských scén – Covent Garden, Gran Teatro Liceo Barcelona, Teatro Real Madrid, Bayerisches Staatsoper, Oper Leipzig, Deutsche Oper am Rhein, Teatr Wielki, Norská národní opera a mnohých dalších operních domů.

„Jsem hrdý a šťastný, že můžeme kolegům z celé Evropy ukázat toto úžasné město s bohatou operní historií. Účastníkům nabídneme ke zhlédnutí několik nových inscenací, jako jsou Plameny, Káťa Kabanová, Bludný Holanďan a Prodaná nevěsta. Konference je jedinečnou příležitostí k výměně zkušeností, získání inspirace a v neposlední řadě k jasnému zapsání Prahy na mapu jako významného operního města v Evropě,“ těší se Per Boye Hansen. Vedle uvedených oper si delegáti konference poslechnou i koncert České filharmonie pod taktovkou Keithe Lockharta a Händlova Mesiáše v podání Collegia 1704 za řízení Václava Lukse.

Během jednání, která začnou ve středu 15. června v Praze a skončí v sobotu 18. června v Litomyšli, se budou probírat taková témata, jako je propagace opery a oslovení současného diváka moderními prostředky nebo oživení interpretační tradice.

„Chceme se věnovat i dramaturii a bavit se tom, jak a zda se mění priority při tvorbě programu. Vyhodnotíme také výsledky průzkumu, v němž jsme zjišťovali změny v chování diváků a posluchačů. Na jejich základě pak budeme diskutovat, jaké jsou klíčové faktory při plánování strategií, jak uměleckých, tak také marketingových a komunikačních, ” vysvětluje Nicholas Payne, ředitel Opera Europe.

Opera Europe je vedoucí servisní organizací profesionálních operních společností a festivalů v Evropě. V současné době má 215 členů ze 43 zemí.

Tomáš Staněk tiskový mluvčí Národního divadla

+420 605 207 249 t.stanek@narodni-divadlo.cz

Luděk Březina tiskový mluvčí České filharmonie

+420 736 605 620 ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz