O Smetanově Litomyšli bude jasno v polovině května

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 03.04.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Petr Veber , Celková návštěvnost: 10 000

„Pokud festival bude, tak udělá děkovací koncert, na který zadarmo pozve lidi, kteří teď pomáhají.“

Přípravy na Národní festival Smetanova Litomyšl zatím pokračují stejně jako za normálních okolností. Pořadatelé věří, že termín od 11. června do 6. července je reálný. Už nyní ale vědí, že některé programy budou mít jinou podobu a že některé zřejmě odpadnou. Zásadní rozhodnutí, zda a kdy festival bude, padne v polovině května. Tehdy se totiž musí začít stavět zastřešení Zámeckého nádvoří.

„I kdyby byl, tak ale nebude letošní ročník takový, jak jsme si ho naplánovali,“ připouští ředitel festivalu Jan Pikna v rozhovoru, který v těchto dnech zveřejnila na sociálních sítích příspěvková organizace města Litomyšl Zámecké návrší. A počítá i s alternativou posunutí termínu – se zkráceným a pozměněným programem, například od 1. do 12. července.

Je už jasné, že odpadnou pořady, ve kterých účinkují děti, protože nyní nemohou zkoušet. Nedá se předpokládat, že festival získá operní inscenace, které by měly být v Litomyšli uvedeny nedlouho po premiéře, protože se nyní v divadlech nezkouší. A pravděpodobně nepřijedou ani zahraniční umělci, takže organizátoři hledají české náhrady. „I když budeme moci hrát, tak bude program modifikovaný. Situace se festivalu každopádně dotkne,“ říká Jan Pikna.

Kdyby se festival vůbec neuskutečnil, byl by to především rok ztracené práce osmi lidí. To je podle Jana Pikny hrozná představa: snad ještě horší než organizační problémy a finanční ztráta. Rozpočet sestavují v Litomyšli tak, aby výnos ze vstupného zhruba pokryl honoráře účinkujících. Kdyby se neuskutečnila žádná vystoupení a festival by neplatil honoráře, v souladu s pořadatelskými podmínkami by samozřejmě vracel vstupné, utržené za již prodané lístky. Bez velkých ztrát. Organizační náklady pokrývá od sponzorů a z dotací. Podle ředitele tedy nejde o tak velký problém. Mnohem horší je dopad hrozící přímo účinkujícím. „Kdyby lidé nechtěli zpátky vstupné, tak bychom peníze vyplatili umělcům,“ řekl.

Pokud by se Smetanova Litomyšl letos vůbec neuskutečnila, zůstávají ve hře alespoň následné doprovodné programy, například v srpnu v Klášterních zahradách, případně několik podzimních koncertů. Avšak samotný festival je neodmyslitelně spojen s létem a s pořady pod širým nebem v nádvoří litomyšlského zámku. Nelze proto uvažovat o změně termínu, o přesunutí celého programu kupříkladu na podzimní termín… Stejně tak si ředitel neumí představit, že by si lidé třeba mohli místo festivalu užívat jen online vysílání záznamů starších vystoupení na internetu.

Jan Pikna vnímá současný život v Litomyšli pozitivně. Jsou tam podle něj skvělí lidé, šijí roušky a pomáhají potřebným…

„Kdyby festival byl, tak slibuji, že uděláme děkovací koncert, kam všechny lidi, kteří teď pomáhají, pozveme zadarmo,“ prohlašuje. Vzkazuje, ať mají lidé naději a víru, a za sebe na adresu budoucnosti letošního festivalu dodává: „Naděje pořád je. A ještě k tomu přidávám, že jsme klikaři. Takže věřím, že budeme mít štěstí. Pořád věřím tomu, že festival bude.“

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz