Ojedinělá festivalová dramaturgie

Search
Close this search box.

6.6.2017    Haló noviny    str. 10   Servis – TV programy (the)   

Poslední tóny letošního úspěšného 72. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (PJ) před několika dny utichly během závěrečného galavečera, na němž se představil slavný dirigující polský skladatel Krzystof Penderecki. Kvapem se však již blíží nadcházející 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL). Začne v pátek 16. června a potrvá do 6. července.

O citlivé, prozřetelné a umělecky evidentně obeznalé dramaturgii SL svědčí také skutečnost, že do letošního programu bylo zařazeno rovněž hostování absolutní vítězky houslové kategorie letošního 69. ročníku Mezinárodní hudební soutěže PJ, houslistky Olgy Šroubkové. Suverénně zvítězila v mimořádně silné mezinárodní konkurenci – klání se letos účastnila téměř stovka soutěžících z celého světa.

»Je skvělé, že máme tak talentované mladé umělce v letošním festivalovém portfoliu,« reagoval na danou skutečnost umělecký ředitel SL Vojtěch Stříteský. O ojedinělosti nesporného vítězství naší talentované mladé interpretky, jež se v současnosti dále vzdělává pod vedením profesora Adama Kosteckého na Hochschule für Musik, Theater und Medien v německém Hannoveru, svědčí skutečnost, že hru Šroubkové ocenila mezinárodní porota, složená z profesionálů ze šesti zemí. Společně s dalšími výkony hodnotila také Japonka Shizuka Ishikawa, jež se v 60. a 70. letech jako začínající umělkyně prosazovala i na našich pódiích.

Umění houslistky Šroubkové budou moci ocenit návštěvníci SL v pořadu »Dagmar Pecková Gypsy«. Úspěšná česká mezzosopranistka Pecková, rovněž někdejší laureátka mezinárodní interpretační soutěže PJ v pěveckém oboru, se rozhodla Šroubkovou do Litomyšle přizvat k hostování během tematicky specificky zaměřeného programu, v němž zazní klasická díla s cikánskou tematikou.

»Cikánský život a hudba se staly inspirací i pro mnohé významné skladatelské osobnosti, například Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Maurice Ravela či Pabla de Sarasate.

Jejich známé a posluchačsky velmi dobře vnímané skladby během SL zazní společně s podmanivými melodiemi z filmu ‚Cikáni jdou do nebe‘,« sdělila nám tisková mluvčí SL Jana Bisová.

Ojedinělý večer se uskuteční v pondělí 3. července v litomyšlské zámecké jízdárně. Plynule naváže na předchozí hostování světoznámého Budapešťského cikánského symfonického orchestru, který je složen ze stovky špičkových romských virtuózů z celého Maďarska. Kromě děl klasiků (Bartók, Brahms, Kodály aj.) strhujícím způsobem interpretuje také maďarské lidové písně, balady a čardáše. Orchestr byl rovněž hostem světoznámých Alexandrovců. V Litomyšli romské symfonické těleso vystoupí již 26. června.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz