Skončila Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

7.7.2015    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana MICHELE VOJÁČEK   

Letošní ročník nabídl divákům exkluzivní světové premiéry, klasická i moderní díla a bohatý doprovodný program

 

Litomyšl – Po třech týdnech a několika desítkách odehraných představení skončil v neděli večer festival Smetanova Litomyšl. Návštěvníci se zaposlouchali do představení s názvem Velké finále, které bylo pojaté jako pocta 330. výročí narození J. S. Bacha a G. F. Händela. Zakončení letošního padesátého sedmého ročníku mohli sledovat lidé nejenom na druhém zámeckém nádvoří. Pořadatelé se totiž rozhodli, že závěrečný program za pomoci České televize budou promítat na velkou obrazovku umístěnou v Klášterních zahradách. „Chtěli jsme, aby si mohli atmosféru Smetanovy Litomyšle užít všichni,“ vysvětlila Eva Piknová za organizátory. Záběry ze zakončení mohli sledovat i diváci České televize doma u svých obrazovek. Různorodý program letos přilákal tisíce lidí.

Lidé si cestu našli

„Návštěvnost je stejná jako v minulých letech, přesahujeme 90 %, což je skvělé číslo. Jediná věc, která mě trápí, je, že lidé chodí více na osvědčené klasiky a na nová autorská díla méně,“ sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. Také dodal, že letošní ročník navštívilo celkem asi 27 000 návštěvníků.

            Vrcholem letošního programu byly premiéry a vlastní autorský program. „Nechceme být pouze regionální festival, máme ambici být celostátní. Chceme tady návštěvníky z celé republiky,“ dodal Jan Pikna. …8 Skončila Smetanova Litomyšl

… dokončení ze str. 1

Tyto ambice potvrdila programová skladba festivalu.

„Ta byla velice pestrá. Měli jsme tu představení pro jednoho umělce nebo monumentální oratorium Umučení Krista. Vystoupila u nás česká interpretační špička. To nejsou prázdná slova, dnes a denně jsme potvrzovali jejich platnost. Byl tu Adam Plachetka, Jiří Bárta, Josef Špaček, Kateřina Chroboková a mnozí další,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Zmínil také, že už pilně pracuje na programu na příští rok, který měl reálné obrysy ještě před koncem letošního ročníku.

Program je daný

„Už teď řešíme konkrétní věci týkající se programu příštího ročníku. Diváci se můžou těšit na premiéru opery Braniboři v Čechách, Smetanovu Hubičku, zazní Mozartovo Requiem a nezapomínáme ani na ty, kteří nemusejí klasiku. Pro ty máme připravený koncert kapely Čechomor,“ dodal k nadcházejícímu ročníku Vojtěch Stříteský.

„Jediná věc, která mě trápí, je, že lidé chodí více na osvědčené klasiky a na nová díla méně.“ Jan Pikna, ředitel festivalu

Foto popis| VELKÉ FINÁLE, které bylo pojaté jako pocta 330. výročí narození hudebních velikánů J. S. Bacha a G. F. Händela.

Foto autor| Foto: Deník/M. Vojáček

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz