Operní festival skončil. Bravo

Search
Close this search box.

7.7.2016    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana PETR ŠILAR      

Osmapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle slavnostně skončil 3. července.

Litomyšl – „V hudbě život Čechů,“ připomenul výrok Bedřicha Smetany hejtman Pardubického kraje Martin Netolický po závěrečném koncertu operního festivalu. Na něm zazněla symfonická báseň Má vlast v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou. Podle ohlasu na nádvoří zámku a také v Klášterních zahradách, kam byl koncert promítán živým přenosem, jsou slova Bedřicha Smetany zcela na místě.

            Po doslova „hudebním maratonu“ zazněla na závěrečném večeru slova chvály a poděkování. Festival Smetanova Litomyšl si je po právu zasloužil a nasadil do dalších let pomyslnou vysokou laťku nejen z uměleckého, ale i organizačního hlediska. „Mám radost, že tato vznešená tradice nejen pokračuje, ale vždy má něco nového, tvořivého, překvapivého, inspirujícího. Zvláště v dnešní době je potřeba vytvářet takové prostory krásy, hloubky, kultury a duchovnosti protože žijeme ve zlých dobách,“ svěřil se s pocity teolog Tomáš Halík.

            Ten patří tradičně nejen mezi významné hosty, ale zároveň se podílel na programu.

V den závěrečného koncertu celebroval mši v litomyšlském kostele Nalezení svatého Kříže.

            „Po stránce zájmu fanoušků byl tenhle ročník fantastický. Potvrdila se úžasná práce dramaturgická i organizačního a pořadatelského týmu, který je fakt sehraným orchestrem,“ vyjádřil spokojenost s uplynulým ročníkem nově jmenovaný prezident festivalu Pavel Kysilka.

…3

 

Operní festival Smetanova Litomyšl skončil. Bravo

…dokončení ze str. 1

Po skončeném osmapadesátém ročníku největšího operního festivalu pod otevřeným nebem je čas na jeho hodnocení.

            „Festival skutečně vyrostl v národní festival s mezinárodním významem a to je velký závazek, který chceme udržovat a nemyslím si, že bychom dneska viděli nějaký velký prostor k tomu jak věci měnit nebo vylepšovat, ale určitě kolem toho úžasného festivalu, a on si to plně zaslouží, chceme vybudovat užší sepětí s veřejností, užší sepětí s mladou generací,“ řekl prezident festivalu Pavel Kysilka. Kromě „invaze Smetanky“ do digitálního světa a na sociální sítě chce také spolupracovat s nejlepšími hudebními tělesy v České republice, mezi které bezesporu patří Česká filharmonie. Dále chce více integrovat hudební Smetanovu Litomyšl s výtvarnou. „Jsou tady letos vidět první vlaštovky, ale v příštím roce uvidí fanoušci daleko víc.

Chceme festival udržovat při životě po celý rok,“ dodal Pavel Kysilka.

 

PŘÍŠTÍ ROK

 

„Král je mrtev, ať žije nový král.“ V parafrázi na tento citát už pracuje organizační tým na příštím ročníku festivalu, který začne 16. června a potrvá do 6. července. A na co se mohou diváci těšit? Program sice není definitivní, ale připraveno už je zhruba pětatřicet pořadů. Na úvod se představí Česká filharmonie. „Bude ji řídit světoznámý dirigent Semyon Bychkov a na programu budou díla Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského a Johannese Brahmse,“ prozradil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Do Litomyšle přijede také filharmonie z Poznaně. „Milovníci opery se mohou těšit na Prodanou nevěstu, na novou inscenaci Tajemství, zcela určitě na Janáčkovu Její pastorkyňu či na velkou italskou operu La Gioconda,“ dodal Vojtěch Stříteský.

 

***

 

„Mám radost, že tato vznešená tradice nejen pokračuje, ale vždy má něco nového, tvořivého, překvapivého a inspirujícího.“ Tomáš Halík, teolog

 

Foto popis| ZÁVĚR. Přímý přenos do Klášterních zahrad.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz