Opery i Hradišťan

Search
Close this search box.

12.6.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Kultura – kraj Pardubický JIŘÍ TŮMA
Dnes začíná festival Smetanova Litomyšl. Otevře ji prezident a rodákova hudba

Litomyšl – Dnes se rozbíhá jedna z největších přehlídek vážné hudby v Česku. V Litomyšli startuje přehlídka, která je věnovaná zdejšímu rodákovi Bedřichu Smetanovi. Smetanova Litomyšl přinese nejen operní představení a koncerty klasické hudby, ale i světovou premiéru díla Orbis pictus Zuzany Lapčíkové a netradiční představení pro děti v podání souboru Hradišťan.
Představí se také uznávané pěvkyně Magdalena Kožená, Dagmar Pecková či Annette Dasch.
Dnešní zahajovací večer bude mít na starost Symfonický orchestr Českého rozhlasu a sólisté Kateřina Kněžíková a Ole Edvard Antonsen. Znít bude hudba Bedřicha Smetany. Návštěvníci ale uslyší i díla Haydnova, Mendelssohn-Bartholdyho či Martinů. Celou přehlídku otevře prezident Václav Klaus.
Další program nabízí několik koncertů, které si mohou fanoušci vážné hudby vyslechnout právě jen v Litomyšli. "V premiéře bude uvedena nová inscenace Smetanova Dalibora, poprvé diváci uvidí operní aktovku Jiřího Temla Kocour v botách, stejně jako komponovaný pořad Jiřího Pavlici Studánko, rubínko. Prakticky nová bude též inscenace Dvořákovy Rusalky. Premiéru sice Národní divadlo uvedlo v rámci letošního Pražského jara, pro Litomyšl však připravil režisér Jiří Heřman zvláštní koncept, kdy se první a třetí dějství odehraje v přírodním prostředí zahradního amfiteátru a druhý akt v nádvoří litomyšlského zámku," uvedl dramaturg Vojtěch Stříteský.
Po loňském oratoriu Mojžíš Sylvie Bodorové bude mít letos světovou premiéru vokálně instrumentální dílo skladatelky, zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové Orbis pictus. Zásadní roli v novém opusu sehrály texty, které si sestavila sama. Jako předlohu zvolila Komenského filosofický spis Obecná porada o nápravě věcí lidských.
Speciální koncert odzpívá v rámci festivalu Magdalena Kožená, Dagmar Pecková se představí ve dvojroli v opeře Rusalka. A koncert, který má tradiční název Hvězdy operního nebe, přivede do Smetanova rodiště německou sopranistku Annette Dasch.
Nebude chybět ani obvyklý koncert na přání. Tentokrát zazní filmové melodie. Přehlídka se také nebude konat jen v Litomyšli, ale na externí koncerty se mohou vypravit diváci ve Svitavách, Chrudimi a v Poličce. Předprodej vstupenek na přehlídku probíhá již od března, ale lístky na některá představení jsou stále k dostání.
Bližší informace a program lze najít v dnešním vydání MF DNES v příloze Litomyšl (sešit D) nebo na internetových stránkách www.smetanovalitomysl.cz.

Foto popis| NEJEN NA NÁDVOŘÍ. Většina představení se odehraje na nádvoří zámku, ale další koncerty přivedou návštěvníky i do ostatních míst Smetanova rodiště.
Foto autor| FOTO: MAFA – RADEK KALHOUS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz