Oratorium Mojžíš zazní poprvé

Search
Close this search box.

3.7.2008 Hospodářské noviny str. 6 Kultura
(čtk)

* Skladatelka Bodorová napsala dílo pro Smetanovu Litomyšl

Skladatelka Sylvie Bodorová vytvořila k oratoriu Mojžíš, které bude dnes uvedeno ve světové premiéře na Smetanově Litomyšli, kromě hudby i texty. »Potřebovala jsem mít volnost,« říká. Podle ní šlo o zvláštní typ »surového« materiálu, který by libretista při jeho vytváření zřejmě těžko snášel. Rozsáhlá skladba na motivy starozákonního příběhu zazní na druhém nádvoří litomyšlského zámku.
Ke vzniku textů využila Bodorová ekumenického překladu bible, pouze v některých částech je užito jednotlivých slov z Bible kralické. Chtěla tím zdůraznit poetičnost a jeho rytmické kvality. »Navíc jsem se snažila vybírat vždy jen některé základní obraty, významovětextové „uzly". Práce s textem je pro mne jedním z klíčových kompozičních procesů a velice se odlišuje od způsobu spolupráce klasického libretisty a skladatele,« vysvětluje autorka. Usilovala prý o to, aby textu ve skladbě nebylo zbytečně mnoho. Jde tak v podstatě o symbolické obrazy.
Příběh Mojžíše podle ní otevírá v dnešní době mnoho otázek. Ignorování pojmů, jako solidarita, lidská důstojnost a etické hodnoty, a neschopnost nebo nechuť bránit se masové manipulaci přináší podle ní mnoho lidské osamělosti, beznaděje a neštěstí. Oratorium proto skončí útěchou, nadějí a otázkou: Jakou cestou dál?
Ve skladbě se představí sopranistka Gabriela Beňačková, barytonista Ivan Kusnjer v titulní roli a tenorista Otokar Klein. Oratorium provedou Pražští symfonikové pod taktovkou Jiřího Maláta, spoluúčinkovat budou Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz