PAVLICA: Práce s dětmi je krásná

Search
Close this search box.

26.10.2009 Dobrý den s kurýrem str. 11 Kultura IVA TYMROVÁ
Studánka rubínka dá ochutnat čisté vodičky prostřednictvím písniček, básniček a říkadel…

UH. HRADIŠTĚ – Středečním pořadem Studánko rubínko Jiří Pavlica s Hradišťanem představí stejnojmenné album určené pro děti, ale i maminky, tatínky, babičky a dědečky. I tentokrát Jiří Pavlica pro malé posluchače všech věkových kategorií zhudebnil dětské básničky a říkadla, které seřadil do sedmi tematických bloků. Předjaří, První kytičky, píšťaličky, Doba velikonoční, Co si ptáčci povídají, Zpíváníčko na spaníčko, Na travičce, Voda – vodička…
Atmosféru písniček umocňují znovu malebné ilustrace Jana Kudláčka, které najdete jak v knize Jiřiny Rákosníkové, tak i v bukletu CD. Kromě Hradišťanu na CD zpívají dětí z okolí Uherského Hradiště ve věku 5 – 12 let a sbor Kantiléna s ukázkou z Otvírání studánek Bohuslava Martinů.
Pořad se koná 28. října od 18.00 v hradišťském Klubu kultury.
S autorem jsme si o vzniku CD i pořadu Studánko rubínko povídali u šálku čaje a přinášíme tak čtenářům DOBRÉHO DNE pohled do zákulisí tvorby muzikanta a skladatele Jury Pavlici.

* Studánko, rubínko je po čtyřech letech od Hrajeme si u maminky druhým počinem s dětskou tematikou. Předpokládám, že impulsem bylo narození vašich dětí Aničky a Marka. Vzpomenete si však na okamžik, kdy vám v hlavě zazněla první melodie pro dětské posluchače?

První písničky pro děti vznikaly vlastně k inscenacím Slováckého divadla někdy před více než dvaceti lety. Ať už to bylo k pohádce Jak se bubnuje na princezny, kterou napsal Vojtěch Vacke a režíroval Igor Stránský, nebo písničky ke Karafiátovým Broučkům, které režíroval František Čech. Ale programově jsem se začal věnovat písním pro děti až skutečně po narození našich dětí.

* Pamatujete si ukolébavku, kterou vám zpívala maminka?

Teď nevím. Maminka zpívala od rána do večera a těch písniček bylo opravdu hodně. Alespoň jste mě přinutila, abych se pokusil o rozvzpomínání.

* Jak vznikala Studánka rubínka? Zhudebnil jste osvědčená a oblíbená říkadla a básničky, nebo jste zařadil i méně známá?

Bylo to podobné jako u prvního CD Hrajeme si u maminky. Nakladatelství Vyšehrad mělo připraveno k vydání knižní podobu a já jsem si z textů mohl ke zhudebnění vybrat cokoliv. Autorka knihy Jiřina Rákosníková zařadila do svého výboru básně Františka Halase, Miloslava Bureše, Jana Skácela, Františka Nechvátala, Věry Provazníkové a dalších, ale také mnohé lidové texty, které jsou seřazeny do tematických okruhů. Od každého tématu jsem si vybral ty, které mně nejvíce oslovovaly. Od začátku jsem však chtěl, aby toto druhé CD Studánko rubínko bylo nejen pro děti, ale také trochu pro dospělé, a to se do výběru promítlo.

* Zpěváčky jste vybíral ze soutěže Zazpívej, slavíčku, ve které je silně zakomponována maminka vaší ženy Anička Maděričová. Pomáhala vám s výběrem dětí?

Anička Maděričová stála u zrodu dětských soutěží Zazpívej, slavíčku, kterými se později inspiroval Broln ke svým koncertům Děti a píseň. O malých talentovaných zpěváčcích našeho kraje má přehled, je samozřejmé, že jsem se s ní radil. Výběr jsem si však dělal sám, to jinak ani nejde. Je neuvěřitelné, že za pětatřicet let, co "slavíčci" existují, jimi prošlo ve všech kolech soutěže více než šest tisíc dětí, mezi nimi např. i Alice Holubová nebo Jitka a Táňa Málkovy. To je opravdu záslužná činnost.

* Jak došlo ke spojení s Jiřinou Rákosníkovou a výtvarníkem Janem Kudláčkem, jenž vám výtvarně ztvárnil Hrajeme si u maminky?

Jednoduše, byl jsem tenkrát osloven a spolupráci jsem rád přijal. Paní Rákosníkovou jsem znal už dříve z AMU v Praze, kde působí jako pedagožka, pana Kudláčka jsem osobně neznal, ale jeho ilustrace mě velmi oslovovaly a oslovují. Tento malý tvůrčí tým se osvědčil, proto nás nakladatelství Vyšehrad požádalo o další pokračování, já jsem se opět rád zúčastnil a vznikla Studánka rubínka.

* Nosíte už v hlavě další nápad na pokračování nosičů pro děti, takříkajíc do třetice všeho dobrého?

Zatím ne, protože mě čekají jiné úkoly, tentokrát pro dospělé. Ale samozřejmě, že "do třetice…" není vyloučeno. Práce s dětmi je krásná a potřebná.

* Na co se diváci mohou ve středu v Klubu kultury těšit?

Uvidí a uslyší scénickou podobu CD Studánko rubínko, ve které spolu s muzikou a všemi dětskými sólisty vystoupí i tanečníci Hradišťanu v milých a půvabných choreografiích Laďky Košíkové. Hostem večera bude také brněnský dětský sbor Kantiléna s dirigentem Jakubem Kleckerem. Tento hudebně-taneční pořad měl svoji premiéru na letošní Smetanově Litomyšli, a tak jsem si říkal, že by bylo škoda jej nepředvést také doma v Uh. Hradišti. Rád bych, aby to byla nejen umělecká prezentace všech zúčastněných, ale také poděkování těm, kteří s dětmi pracují a pečují tak o zpěvnost našeho kraje.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz