Špičkový host hrál v Krumlově

Search
Close this search box.

7.7.2011 Lidové noviny str. 8 Kultura JINDŘICH BÁLEK

 

Koncertem Epoque kvartetu skončil v neděli 25. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. Mapa letních festivalů je u nás docela bohatá a hudba zní v tomto období jak v prostorách slavných památek, tak místech relativně odlehlých, kde klasické koncerty běžně nezní. Český Krumlov určitě patří k místům, která nemají o návštěvníky nouzi, ovšem schopnost nespadnout do kategorie tuctových turistických koncertů není samozřejmá nikde, ostatně ani v Praze.
Špičkovým hostem Festivalu komorní hudby letos byl čínský houslista Mengla Huang, který před deseti lety vyhrál mezinárodní Paganiniho soutěž a dodnes tomuto jménu nedělá ostudu. Skvělou techniku jsme mohli předpokládat, překvapil ovšem plným tónem a bohatým emocionálním rejstříkem – jak v sonátách Tartiniho a Beethovena, tak ve virtuózních romantických kusech. A pravda bohužel je, že bychom v kategorii třicátníků v Česku marně hledali podobně vynikajícího houslistu. Dodejme, že Mengla Huang bude sólistou příštího zájezdu České filharmonie do Číny. Překvapení u varhan Z českých interpretů velmi příjemně překvapila varhanice Lucie Žáková, která studovala v Toulouse a v Paříži u titulárního varhaníka katedrály Notre Dame. Ráda do svých programů zařazuje méně známou francouzskou hudbu a v Krumlově vystoupila společně s výbornou flétnistkou Žofií Vokálkovou. Přejme překrásným klášterním varhanám citlivou péči a celému areálu úspěšnou rekonstrukci. Festivalů zaměřených na náročnější, ale velmi bohatý žánr komorní hudby není mnoho. A když v pátek hrálo na českokrumlovském festivalu Janáčkovo trio, mnozí byli překvapeni, že tak vynikající český soubor dosud neslyšeli. Oproti tomu můžeme violistku Jitku Hosprovou počítat už mezi stálice a její snahu představit violu jako atraktivní sólový nástroj za úspěšnou. Česká královna violy hrála v Krumlově Bořkovce i Stravinského, stejně ráda se ale zapojila i do málo známého romantického kvintetu Zdeňka Fibicha společně s Ensemble Martinů.
Důležitou vizitkou festivalu je, aby nebyl odněkud přivezen a jen tak předhozen k volné konzumaci turistům. Snadno se stane, že si pořadatel musí přivézt umělce i publikum. Ne tak vystoupení Jiřího Stivína s místní cikánskou kapelou Cindži Renta na terase hotelu Růže, to nabídlo dobrou hudbu a ještě lepší zábavu. Stivín brilantně improvizoval a přitom působil dojmem, že nikdy s jinou kapelou nehrál. Na jiném koncertě zase Smyčcový orchestr Český Krumlov doprovodil Jiřího Bártu v Haydnově Violoncellovém koncertu. Nepřímo připomněl, že českokrumlovská Základní umělecká škola slavila letos 230 let od svého založení a je dodnes institucí s krásným sídlem a bohatým životem.
Barokní noc: zkouška vkusu Tradiční Barokní noc na zámku Český Krumlov, kterou Festival komorní hudby obvykle začíná, je zkouškou a vizitkou dobrého vkusu pořadatelů. O hudební složku se starají ti, kteří jsou v barokní hudbě, případně v tanci, dávno doma: soubor Ritornello, Chorea Historica či Capella Regia. A Společnost přátel barokního divadla v Českém Krumlově po léta hledá nové a nové dobové prameny, aby se po všech stránkách co nejvíc přiblížila dobovému stylu. Není to žádná opulentní hostina, ale pečlivě připravená exkurze do starých časů včetně unikátního barokního ohňostroje na závěr.
K historickým kořenům místa se ale letos hlásily i samostatné koncerty souborů Rožmberská kapela a Musica Bohemica. I takto může vypadat letní „regionální" festival.
Hudební dění v letní Praze drží Letní slavnosti staré hudby a Prague Proms. Za ostatními hudebními festivaly doporučujeme vyrazit mimo Prahu. Některé z nich, jako je Smetanova Litomyšl nebo Concentus Moraviae, se začátkem léta stávají přímo vlajkovou lodí hudebního dění. Je ale mnoho menších, které stojí za návštěvu, připomeňme České kulturní slavnosti, Třeboňská nokturna, festival Za poklady Broumovska či hudební slavnosti v Pasekách nad Jizerou. Některé tyto akce si vydobyly svébytnou tradici a mají atmosféru, na kterou se nezapomíná. Češi se mohou díky těmto akcím učit, že ducha nějakého místa nepoznáme z hodinové návštěvy s fotoaparátem.

Foto popis| S kapelou Mokrej hadr se Jiří Stivín na Festivalu komorní hudby Český Krumlov skvěle naladil na rytmy a melodie cikánské skupiny. Nadšení posluchači na terase hotelu Růže mohli mít dojem, že právě tuto hudbu hraje odjakživa.
Foto autor| FOTO AUTOR

O autorovi| JINDŘICH BÁLEK, Autor je publicista

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz