Připomenutí učitele národů

Search
Close this search box.

29.6.2009 Dobrý den s kurýrem str. 11 Společnost (pri)
Sedmidílný vokálně-instrumentální projekt Zuzany Lapčíkové Orbis pictus s texty J. A. Komenského se poprvé představil ve Zlíně a lidé neskrývali emoce.
Dílo bylo zasazeno do sedmi částí a každá propojovala nadčasové myšlenky s hudebním tělesem Filharmonie Bohuslava Martinů řízené Stanislavem Vavřínkem, Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou, basovým vokalistou Alešem Procházkou, jazzovým kvintetem a samotnou autorkou.
Večer plynul neobvykle velmi rychle a snad každý byl vtažený do chaosu i přímočarosti, které se zde mísily. Netrvalo dlouho a již v úterý interprety čekala cesta na Smetanovu Litomyšl, kdy důkazem zájmu pro všechny, kteří se na díle podíleli, byl tak jako ve Zlíně sál vyprodaný do posledního místa a zasloužené ovace. Finančně náročný projekt podpořila Nadace Děti – kultura – sport a koncerty se v reprízách uskuteční také 4. října v Kroměříži a 25. října v Uh. Brodě.
Propojit texty s muzikou, která svým osobitým způsobem rozšiřuje obzor vnímání, je jistě těžké. Proto pokud si někdo myslel, že lze vše v plném rozsahu přijmout napoprvé, tak se rozhodně mýlil. Nicméně se každému nabízí možnost dle svých schopností a chuti proniknout do díla Lapčíkové nebo Komenského znovu originálním a osobitým přístupem. Jak sám Komenský pravil: "Opakování je matka moudrosti." Podle historických pramenů ani doba 17. století, kdy Komenský žil, nebyla tak jednoznačná a jeho práce a přínos pro naši zem nebyly vnímány a respektovány většinou společnosti, byť dnes z jeho odkazu můžeme čerpat nejednu jednoduchou, a přitom velmi výstižnou myšlenku. Proto jestli bylo dílo a snaha o toto spojení zdařilé, nechť posoudí čas. Nicméně po představení převažovaly spíše pocity rozpačité než negativní. Doufejme jen, že pocity a komentáře k dílu nebyly přetvářka, tak jako ta, která nejspíš následně Komenského donutila opustit naši vlast.

Foto popis|

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz