Plachetka i Libuše na stadionu

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 24.01.2020 , Zdroj: 5plus2 , Strana: 21 , Autor: (dp) , Vytištěno: 562 518 , Země: Česko

62. ročník festivalu Smetanovy Litomyšle potěší fanoušky nejen klasické hudby. Vstupenky budou za měsíc

LITOMYŠL / Festival Smetanova Litomyšl nabídne od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 44 koncertů a představení hlavního programu. První vstupenky na 62. ročník mohou zájemci získat v rámci „vstupenkových balíčků“ už 26. února, klasický předprodej začne na internetových stránkách festivalu a prostřednictvím prodejní sítě Ticketportal ve středu 4. března v 10 hodin.

Ve zveřejněném programu festivalu fanoušky klasické hudby určitě zaujmou dva koncerty České filharmonie a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Orchestr uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany.

Dvakrát koncertně vystoupí operní pěvec Adam Plachetka, který v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream také zakončí.

Další ozdobou festivalu by mělo být vystoupení klavíristy Lukáše Vondráčka, který jako první Čech v roce 2016 vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu. Spolu s orchestrem Česká Sinfonietta provede 5. klavírní koncert jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. Návštěvníci uslyší i uznávaného tenoristu Pavla Čechnocha, který s Evou Hornyákovou vystoupí na galakoncertu.

Po loňském úspěchu se vrací Collegium 1704 Václava Lukse. V jeho podání k poctě 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanniho Battisty Alliprandiho, který vystavěl piaristický chrám Nalezení sv. Kříže a v Litomyšli je i pochován, zazní koncerty Voce D’Alliprandi nejen v Litomyšli, ale i v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže.

Smetanova Litomyšl se ale vždy představovala především jako festival operní a ani v tomto ohledu své příznivce nezklame. Opera Slovenského národního divadla Bratislava v Litomyšli představí zcela novou inscenaci Mozartovy Figarovy svatby.

Festival přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude mimořádně uvedena ve speciálně upraveném litomyšlském zimním stadionu. Dále novou Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu a též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess.

Na návštěvníky čeká již devátá stagiona na zámku Nové Hrady s projektem Třikrát Ariadna, který nabídne Monteverdiho fragment, jednoaktovou operu Martinů a Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové.

Organizátoři myslí na širší spektrum diváků a pořady chystají tak, aby nešlo jen o nějaký povinný přílepek k programu. „Například Svatojánské vigilie Jiřího Pavlici uvedeme opravdu o Svatojánské noci 23. června a do Festivalových zahrad k tomuto pořadu připravíme i doprovodný program s ukázkami lidových zvyků a tradičních rituálů,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Tento ročník nabídne prostor i mladým umělcům. Třeba žáci základních uměleckých škol doplní hráče České filharmonie a společně provedou Dvořákovu Novosvětskou symfonii.

Letos se návštěvníci Smetanovy Litomyšle budou moci dopravit na koncert se slevou, pokud pojedou vlakem. „Pro cestu na festival jsme vyjednali s naším oficiálním dopravcem Českými drahami 50% slevu na zpáteční jízdenku z kteréhokoli nádraží v republice. A protože hlavní trať nevede do Litomyšle, zajistíme zájemcům i dopravu z České Třebové,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz