POZVÁNKY

Search
Close this search box.

30.1.2018    Xantypa    str. 96   Pozvánky   MICHAELA GÜBELOVÁ  

V Galerii v přízemí na Novoměstské radnici se koná výstava obrazů Pavla Raszkyho a jeho vnučky Moniky Kočendové AHOJ, DĚDO. „Dědu jsem viděla jen jednou v životě. Vykala jsem mu. Byl to malíř, především krajinář. Když kreslím, mívám pocit, že stojí někde za mnou a dívá se,“ říká Monika. Ve dnech 21. a 22. února radnice hostí festival řemeslných workshopů ŘEMESLA ŽIVĚ. Představí se kovář, kadeřnice, keramik, truhlář, instalatér, oděvní návrhář, automechanik a další řemesla. Festival je určen všem, kdo mají zájem o řemeslné obory a rádi si praktické činnosti vyzkoušejí. Vstup je zdarma. Milovníci hudby si na radnici poslechnou 24. února oblíbené skladby stříbrného plátna i populární klasiku na koncertu Pražského filmového orchestru SMYČCE PFO HRAJÍ „NEJEN“ FILMOVÉ SKLADBY. Program na http://www.nrpraha.cz

Sopranistka Jana Šrejma Kačírková, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie, je na roztrhání. V letošním roce ji čeká Gala opera se SOČRem, Dvořákova RUSALKA v Českém Krumlově a nyní se na prknech Stavovského divadla stává hraběnkou Almavivou ve FIGAROVĚ SVATBĚ. „Je to jedna z nejkrásnějších mozartovských rolí, pro mě z nejoblíbenějších. Křehká a citlivá žena, která se ale umí projevit i jako bojovnice,“ říká pěvkyně. Novou inscenaci plnou emocí nastudovala Magdalena Švecová, první režisérka v historii Národního divadla, která se díla ujala. Premiéra 1. a 3. února 2018.

Galerie Kuzebauch v Praze 6 představuje skleněné objekty Jakuba Berdycha st. Výstavu s názvem SKLOREALISMUS můžete navštívit do 18. března.

Tomáši Císařovskému, výrazné osobnosti výtvarného umění, jejíž obrazy vzrušují svými příběhy, uspořádala Galerie 101 na pražském Starém Městě výstavu ROZDĚLENI VOLBOU. Kurátorem je Martin Dostál a navštívit ji můžete do 3. března. Pro mnohé z nás se představa školy za první republiky překrývá se slavnými filmovými komediemi ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA a CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE. Výstava NOVÁ ŠKOLA V NOVÉ REPUBLICE odhaluje méně známé skutečnosti o meziválečném školství, především snahy o změnu stylu výuky spjaté s profesorem Václavem Příhodou, a také o činnosti řady pedagogických osobností v oblasti sociální péče. Věděli jste například, že spisovatel a učitel Eduard Štorch organizoval pro děti lyžařské zájezdy? Na výstavě jsou prezentovány předměty z bohaté sbírky pořádající instituce – Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, jsou tu promítány filmové ukázky z prvorepublikových filmů ze školního prostředí, návštěvníci se také mohou zaposlouchat do vzpomínek žáků, studentů a pedagogů a vyfotografovat se v dobovém oblečení. Od 1. února do konce roku.

Ve dnech 14. června až 7. července se bude konat NÁRODNÍ FESTIVAL SMETANOVA LITOMYŠL již po šedesáté. Jubilejní program byl slavnostně představen v pražském Rudolfinu již v lednu a součástí bylo podepsání smlouvy o partnerství s Českou filharmonií, orchestrem, který stál u počátků festivalu. „Myšlenka na vznik mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli se zrodila už před druhou světovou válkou. Svaz českých výkonných hudebních umělců připravoval dva koncerty České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem, které v červnu roku 1946 zahájily poprvé Smetanovu Litomyšl,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo pokračování unikátní expozice o Praze za Lucemburků ve 14. století: PRAHA KARLA IV. – STŘEDOVĚKÉ MĚSTO. V domě U Zlatého prstenu na Starém Městě je pozornost věnována hlavně zakladatelské činnosti císaře Karla IV. Návštěvník nahlédne do středověkého města nejen prostřednictvím dobových předmětů, ale i pomocí virtuálních rekonstrukcí důležitých pražských míst i staveb. Výstava odráží dobové představy i zrealizované záměry císaře Karla IV., především velkolepý projekt výstavby Nového Města pražského. Vystaven je model pražského souměstí, Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan, a dvou královských hradů, Pražského hradu a Vyšehradu. Na něm se pomocí videomappingu demonstruje stavební a urbanistický rozvoj města v průběhu 14. století. Druhý videomapping představuje Karlovo náměstí ve 14. století, jeho nejbližší okolí, důležité stavby i události.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz